Zachodni emeryci leczą się w Polsce, bo tu jest tanio

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2010 20:39

Czy turystyka medyczna stanie się specjalnością eksportową polskiej gospodarki? Wniosek z taką propozycją złożyła w Ministerstwie Gospodarki Izba Gospodarcza Turystyki Medycznej (IGTM).

„Powodem wzrostu potencjału polskiej turystyki medycznej jest wzrost kosztów leczenia w krajach rozwiniętych, długie listy oczekujących na operacje w tych krajach oraz pogorszenie standardów opieki zdrowotnej” – uważają eksperci IGTM.

W uzasadnieniu wniosku podkreślają, że polska gospodarka stoi przed szansą, aby skorzystać z rosnącego ogólnoświatowego trendu turystyki medycznej. Do tego potrzebne jest zaangażowanie polskiego rządu, aby tej szansy nie zaprzepaścić.

Z usług medycznych w innych krajach, w tym w Polsce, najchętniej korzystają obywatele Wielkiej Brytanii, Irlandii, Belgii, Niemiec, Norwegii, Szwecji i Danii. Oprócz Polski w celach medycznych odwiedzają oni Węgry, Czechy, Cypr oraz Turcję. Ważnymi czynnikami rzutującym na wzrost liczby zagranicznych pacjentów w Polsce są konkurencyjne ceny. U nas jest co najmniej cztery razy taniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

„W Polsce średnie koszty zabiegów w klinice chirurgii plastycznej kształtują się od 1500 do 14000 zł. Przykładowo cena zabiegów powiększania piersi w Polsce wynosi 8 tys. zł i wzrasta w zależności od wielkości implantów, podczas gdy w Belgii ceny zaczynają się od 3400 euro (13000 zł). Korekta nosa w Polsce kosztuje od 3000 zł, a ceny w belgijskich klinikach zaczynają od 1875 euro (7200 zł). Kilka razy drożej jest też w także w innych krajach Europy Zachodniej.” – podaje Gazeta Wyborcza.

Przełomem w rozwoju turystyki będzie przygotowywana dyrektywa dotycząca praw pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej, która zapewnieni osobom ubezpieczonym w państwach członkowskich UE możliwości swobodnego korzystania z opieki medycznej za granicą.

I dlatego nie ma się co dziwić, że coraz więcej Niemców przyjeżdża do polskich lekarzy i dentystów . Tak wynika z najnowszego raportu niemieckiej kasy chorych Technikerkrankenkasse . Turystami medycznymi są najczęściej renciści, których nie stać w Niemczech na drogie dopłaty np. do protetyki zębów. Połowa z nich ma emerytury nie przekraczające 1500 euro. Z usług polskich lekarzy najchętniej korzystają emeryci z Niemiec wschodnich. Obok Polski wzięciem seniorów cieszą się także Czechy oraz Węgry. Wizytę o lekarza niemieccy renciści łączą często z wypoczynkiem w kurortach czy wycieczkami krajoznawczymi.

Więcej: Gazeta Wyborcza

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum