Zabrze: żeby miejski szpital mógł zarabiać będzie spółką

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2008 11:02

Włodarze Zabrza przekształcą miejski szpital w spółkę. Dyrekcja lecznicy już liczy, o ile wzrośnie budżet. Od nowego roku szpital będzie mógł świadczyć usługi medyczne również za odpłatnością.


Placówka w Biskupicach jest oblegana, a przez to szpital przekracza kontrakty szczególnie w przyszpitalnych poradniach. To wymusza zmiany czasu pracy lekarzy.

- W zakresie rehabilitacji przekroczyliśmy go już o 53 proc., a w chirurgii ogólnej o 120 proc. Za wszystkich ponadlimitowych pacjentów Narodowy Fundusz Zdrowia powinien nam zapłacić ok. 2 mln zł - wylicza na łamach Gazety Wyborczej dyrektor Józef Węgrzyn.

Szpitalom publicznym prawo zakazuje przyjmowanie pacjentów odpłatnie, nawet jeśli wyczerpie się limit kontraktu z NFZ a pacjenci gotowi byliby zapłacić za świadczednie medyczne. M.in. dlatego szpital zostanie przekształcony w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Szpital działający jako spółka może świadczyć usługi medyczne także odpłatnie, poza kontraktem. Pierwotnie myślano o spółce pracowniczej, w końcu jednak zdecydowano się na stuprocentowy udział miasta.

Przed wakacjami przeprowadzono referendum w lecznicy. Zdecydowana większość pracowników poparła pomysł i kilka tygodni temu rada miejska podjęła uchwałę o utworzeniu spółki. Jej kapitał zakładowy wyniesie 100 tys. zł.

Dyrekcja placówki liczy, że dzięki możliwości świadczenia płatnych usług medzycznych poza kontraktem budżet placowki wzrośnie od 3 do 4,5 mln złotych.

Te pieniądze pochodzić mają przede wszystkim od chorych, którzy - nie chcąc na przykład czekać w kolejce na planową tomografię czy gastroskopię - zdecydują się zapłacić za badanie.

Przy okazji takich działań pojawiają się głosy o podziale pacjentów na gorszych i lepszych.
Dyrektor Węgrzyn ucina takie sugestie.

- Nie będzie żadnych podziałów, bo komercyjne świadczenia będą proponowane w wąskim zakresie w poradniach i pracowniach. Dla pacjentów przyjmowanych na oddziały w stanach zagrożenia nic się nie zmieni - uspokaja.

Przekształcenie zabrzańskiego szpitala miejskiego w spółkę ma być wstępem do całkowitej prywatyzacji – czytamy w uzasadnieniu uchwały Rady Miasta.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum