Zabrze: certyfikat "Szpital Bez Bólu" dla miejskiej lecznicy

Autor: DMX/Rynek Zdrowia • • 05 grudnia 2012 14:15

Kompleksowy monitoring natężenia bólu, szkolenie lekarzy i pielęgniarek oraz obowiązek informowania pacjentów o możliwościach uśmierzania bólu pooperacyjnego - dzięki wdrożeniu tych procedur Szpital Miejski w Zabrzu otrzymał renomowany certyfikat "Szpital bez bólu".

Zabrze: certyfikat "Szpital Bez Bólu" dla miejskiej lecznicy

- Jest to dla nas dużym wyróżnieniem. To kolejny etap zmian, jakie wdrażamy w naszej placówce aby sprostać wymaganiom i potrzebom naszych pacjentów - mówi Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

Certyfikat "Szpital bez bólu" został do tej pory przyznany 116 szpitalom oraz 21 oddziałom szpitalnym. W kolejce na to wyróżnienie oczekują kolejne 103 szpitale oraz 31 oddziałów. Szpital Miejski w Zabrzu jest 10 placówką w województwie śląskim, która może się poszczycić certyfikatem.

Jak podkreśla Szymon Chrostowski, koordynator programu "Szpital Bez Bólu", kompleksowy monitoring i skuteczne uśmierzanie bólu pacjentów powinno być standardem w placówkach ochrony zdrowia w Polsce.

- Wciąż wiele jest jednak do zrobienia. Dlatego tak ważne jest, aby przez tego typu inicjatywy budować świadomość społeczną na temat możliwości i szans leczenia bólu, a także zachęcać szpitale do podnoszenia kwalifikacji personelu oraz stosowania europejskich standardów leczenia bólu pooperacyjnego - zaznacza Szymon Chrostowski.

Specjaliści podkreślają, że przekonanie, iż po operacji "musi boleć" jest całkowicie błędne - obecnie ból można zmierzyć jak ciśnienie, tętno czy temperaturę - pacjenci mogą sami określać co kilka godzin jego natężenie. Według organizatorów akcji "Szpital Bez Bólu" działania przynoszą realne efekty: po wprowadzeniu ogólnokrajowego programu walki z bólem we Francji, po kilkunastu miesiącach procent pacjentów skarżących się na ból pooperacyjny spadł z 46 proc. do zaledwie 4,2 proc.

Wdrożenie procedur walki z bólem pooperacyjnym to tylko część szerszych działań podejmowanych w zabrzańskiej placówce, mających na celu walkę z bólem. Szpital Miejski w Zabrzu oferuje np. kilka metod walki z bólem okołoporodowym: pacjentki mogą skorzystać nie tylko ze sposobów naturalnych czy farmakologicznych, ale również z mniej konwencjonalnych metod, takich jak podtlenek azotu czy przezskórna stymulacja nerwów.

- W naszym szpitalu pamiętamy, że właściwie dobrane znieczulenie, które łagodzi bóle porodowe do poziomu akceptowanego przez rodzącą, przynosi jej i dziecku wiele korzyści. Przede wszystkim znacząco ułatwia poród - podkreśla Mariusz Wójtowicz.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum