gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia | 28-01-2021 15:11

Za rozwiezienie szczepionek po kraju zapłaciliśmy dotąd ok. 580 tys. zł

Za rozwiezienie preparatów po kraju zapłaciliśmy na razie ok. 580 tys. zł. Do punktów szczepień dostarczają je dwie hurtownie farmaceutyczne - informuje gazetaprawana.pl i opisuje, jak wygląda dystrybucja szczepionek od momentu ich dostawy na lotnisko im. Chopina.

Fot. Agencja Rezerw Materiałowych

Na warszawskim lotnisku im. Fryderyka Chopina samolot ze szczepionkami ląduje zazwyczaj w poniedziałek tuż przed godziną szóstą. Potem są one przeładowywane do ciężarówki (transport kilkuset dawek mieści się w jednym samochodzie) i około godziny ósmej rano ruszają do składnicy Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale w pobliżu Tomaszowa Mazowieckiego. Do tego momentu za transport produkowanych przez koncern Pfizer produktów odpowiada kurierski gigant UPS.

W Wąwale przejmuje je ARM po sprawdzeniu tzw. data loggerów, czyli urządzeń, które pokazują, co się działo ze szczepionkami podczas transportu. W ten sposób można na bieżąco monitorować, czy na pewno transport odbywa się w odpowiedniej temperaturze (-70 stopni Celsjusza) i czy nie było po drodze nieplanowanych przystanków.

Do składnicy w ostatnich tygodniach zakupiono dodatkowych 15 mroźni. Koszt: nieco ponad 600 tys. zł. To w ramach przygotowań na czas, gdy producenci będą dostarczać większe ilości szczepionek i do składowania drugich dawek.

Czytaj: gazetaprawna.pl