Za leczenie protonami NFZ zapłacił ponad 7,5 mln zł. Skorzystali wszyscy zakwalifikowani

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2018 15:35

W ubiegłym roku Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ sfinansował leczenie 116 pacjentów za pomocą protonoterapii - informuje Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy MOW NFZ, nawiązując do opublikowanego w Rynku Zdrowia tekstu ”Bronowice: nie mogą wykorzystać sprzętu za 300 mln zł, a pacjenci czekają”.

Za leczenie protonami NFZ zapłacił ponad 7,5 mln zł. Skorzystali wszyscy zakwalifikowani
Za leczenie protonami NFZ zapłacił ponad 7,5 mln zł. Skorzystali wszyscy zakwalifikowani. Fot. PTWP

Pojawił się w nim fragment, że jeśli blokadą (w dostępie chorych do Centrum Cyklotronowego Bronowice w Krakowie - red.) jest NFZ, to może warto by było leczyć prywatnie. Niestety. "Nie możemy też leczyć odpłatnie tych, którzy chcieliby próbować ratować się za pieniądze - sprzęt jest z grantu, nie mamy na to zgody" - napisano w apelu pracowników CCB, cytowanym w publikacji.

Czytaj: Bronowice: nie mogą wykorzystać sprzętu za 300 mln zł, a pacjenci czekają

Aleksandra Kwiecień wyjaśnia, że w ubiegłym roku NFZ sfinansował 42 terapie protonowe nowotworów oka oraz 74 terapie nowotworów zlokalizowanych poza narządem wzroku. Za leczenie pacjentów protonami NFZ zapłacił ponad 7,5 mln zł. Z terapii skorzystali wszyscy zakwalifikowani pacjenci.

Tylko na pierwsze półrocze tego roku zaplanowano na protonoterapię ok. 3 700 000 zł (blisko 1 mln zł na protonoterapię nowotworów oka i ok. 2 mln 750 tys. zł na protonoterapię nowotworów zlokalizowanych poza narządem wzroku). Wartość umów została oszacowana na podstawie świadczeń wykonanych w pierwszym półroczu 2017 r.

MOW NFZ na bieżąco analizuje liczbę zakwalifikowanych do terapii pacjentów i w zależności od zrealizowanych świadczeń będzie podejmował decyzje dotyczące zwiększenia wartości umowy. Decyzje o kwalifikacji pacjentów do protnoterapii podejmują lekarze, nie NFZ - wyjaśnia rzecznik MOW NFZ.

Dodaje, że Instytut Fizyki Jądrowej PAN, do którego należy Centrum Cyklotronowe Bronowice nie jest podmiotem leczniczym - szpitalem. Kompleksową opiekę nad pacjentem począwszy od kwalifikacji poprzez przygotowanie pacjenta do terapii, opiekę w trakcie terapii jak i po jej zakończeniu sprawują szpitale: Szpital Uniwersytecki (w przypadku protonoterapii nowotworów oka) oraz Centrum Onkologii w Krakowie (w przypadku protnoterapii nowotworów zlokalizowanych poza narządem wzroku), z którymi MOW NFZ podpisał umowy na świadczenia protonoterapii.

Z protonoterapii mogą korzystać pacjenci z całej Polski, zarówno dzieci, jak i dorośli. Kwalifikacja do terapii odbywa się w Centrum Onkologii lub Szpitalu Uniwersyteckim, ale skierowanie na leczenie - w przypadku rozpoznania nowotworu, który jest wymieniony w rozporządzeniu ministra zdrowia - może wystawić każdy lekarz specjalista radioterapii onkologicznej.

Do tej pory najwięcej pacjentów, którzy zostali poddani terapii pochodziło z Małopolski i Mazowsza, następnie ze Śląska, woj. zachodniopomorskiego, lubelskiego, wielkopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, pomorskiego, łódzkiego, warmińsko - mazurskiego, z Opolszczyzny i Dolnego Śląska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum