Za co szpital będzie karał psychiatrę dziecięcego? W kontrakcie potrącania dniówki i inne sankcje

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia05 lutego 2022 17:23

Szpitale. Jeden ze szpitali publicznych w umowie kontraktowej ze specjalistą psychiatrii dzieci i młodzieży zawarł szczegółowy wykaz kar finansowych. Lekarza można ukarać, np. za nierzetelne prowadzenie dokumentacji. W mediach społecznościowych, gdzie zamieszczono fragment kontraktu, zawrzało.

Za co szpital będzie karał psychiatrę dziecięcego? W kontrakcie potrącania dniówki i inne sankcje
Lekarz może być karany finansowo przez szpital. W jakich sytuacjach? Fot. AdobeStock
  • Za nieobecność na dyżurze lub jego części i nie zapewnienie zastępstwa lekarzowi na kontrakcie grozi potrącenie wynagrodzenia za 24 pracy - czytamy w umowie z psychiatrą dziecięcym jednego z publicznych szpitali
  • "Przez przypadek przeoczysz punkt umowy i... okaże się, że mając np. wypadek samochodowy w bonusie zapłacisz szpitalowi za to, że jesteś niezdolny do pracy” - komentuje na Twitterze Porozumienie Rezydentów
  • "Chwileczkę, skąd to oburzenie? Czy lekarz w tym kraju jest Bogiem czy pracownikiem? Lekarze to usługodawcy jak każdy inny zawód" - ripostuje uczestniczka dyskusji w mediach społecznościowych

Kontrakt dla lekarza ze szczegółowym wykazem przewinień i kar

"Polska 2022. Taką umowę kontraktową na dyżury dostał lekarz specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży . W szpitalu publicznym, w oddziale, który nie ma obsady dyżurowej i szuka pracownika. Zdziwieni, że coraz mniej chętnych do pracy w polskich szpitalach?” - napisało w sobotę, 5 lutego na Twitterze Porozumienie Rezydentów.

Do wpisu w mediach społecznościowych dołączono fragment wspomnianej umowy kontraktowej ze szczegółowym wykazem przewinień i kar. Cytujemy:

„Udzielający Zamówienie może potrącić Przyjmującemu Zamówienie tytułem kary umownej:

  • Za nieobecność na dyżurze lub jego części i nie zapewnienie zastępstwa - kwotę równą wynagrodzeniu za 24 godziny świadczenia usług, jakich dotyczy nieobecność
  • Za nierzetelne prowadzenie dokumentacji medycznej - kwotę w wysokości do 3-krotnego wynagrodzenia za 1 godzinę świadczenia danych usług
  • Za nieetyczne zachowanie - do 100 proc. wynagrodzenia za 24 godziny świadczenia usług, których dotyczyło takie zachowanie
  • Z tytułu szkody powstałej w wyniku rozwiązania niniejszej umowy przez Przyjmującego Zamówienie - w wysokości odpowiadającej jednomiesięcznemu wynagrodzeniu za miesiąc poprzedni” - czytamy we fragmencie umowy kontaktowej ze specjalistą psychiatrii dzieci i młodzieży.

Pod postem Porozumienia Rezydentów od razu rozgorzała dyskusja. „Jak to jest leczyć w Polsce? Przez przypadek przeoczysz punkt umowy i... okaże się, że mając np. wypadek samochodowy w bonusie zapłacisz szpitalowi za to, że jesteś niezdolny do pracy” - dodało pod swoim postem na Twitterze Porozumienie Rezydentów.

"Mam nadzieję, że takich głupot nikt nie podpisze. Niech dyrekcja sama sobie dyżuruje, skoro wymyślili coś takiego" - napisał jeden z lekarzy uczestniczących w internetowej dyskusji.

Skąd to oburzenie? Lekarz jest Bogiem czy pracownikiem?

Szybko spotkał się z ripostą na Twitterze: "Chwileczkę, skąd to oburzenie? Czy lekarz w tym kraju jest Bogiem czy pracownikiem? Ja wiem, że wielu podczas tej pandemii powróciło w swojej głowie do poziomu Boga, czyli czasów gdzie nasze babcie kłaniały się lekarzom w pas. Lekarze to usługodawcy jak każdy inny zawód" - napisała Izabela.

"(…) I jak ma być dobrze w opiece zdrowotnej? Skoro specjaliści, których jest jak na lekarstwo są tak traktowani, władze zarówno tego szpitala, jak i rządzący są oderwani od ramy, skoro nie wiedzą jak wygląda dostęp do psychiatrów dziecięcych. Nic, tylko stąd uciekać" - odpowiedział inny Twitterowicz.

Faktem jest, że w psychiatrii dzieci i młodzieży w Polsce brakuje specjalistów. Nie tylko psychiatrów, ale też psychologów klinicznych. W całym kraju powinno działać ok. 400 ośrodków opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży I poziomu referencyjnego. Do grudnia 2021 r. udało się ich zakontraktować 334.

Specjaliści będą więc pilnie potrzebni. Tym bardziej, że od 1 września 2022 r. pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla uczniów ma być zwiększona o 100 proc. - jak zapowiedziała Marzena Machałek, wiceminister edukacji i nauki podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia oraz Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży w grudniu ubiegłego roku.

Nowy model opieki psychiatrycznej nad dziećmi i młodzieżą

Przypomnijmy, że od prawie dwóch lat w Polsce wdrażany jest nowy model psychiatrii dziecięcej polega przed wszystkim na przeniesieniu ciężaru opieki z lecznictwa szpitalnego na opiekę środowiskową.

Podczas konferencji prasowej w październiku 2021 r., na pytania dziennikarzy, czy w nowym modelu opieki nie zabraknie psychiatrów dziecięcych , którzy często odchodzą do sektora prywatnego, minister zdrowia Adam Niedzielski odpowiedział, że lekarzy tej specjalności w Polsce do kilku lat przybywa. - W 2015 było ich 280, a obecnie jest prawie 500. Ta specjalizacja cieszy się wśród młodych lekarzy coraz większym zainteresowaniem - powiedział szef resortu zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum