Za 5 lat będą nas leczyć początkujący lekarze, bez wsparcia pielęgniarek

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2019 21:34

Od 8 do 12 tys. lekarzy przybędzie w Polsce w 2024 r. - wynika z analiz firmy doradczej Pex PharmaSequence. Jednocześnie z systemu zniknie duża część specjalistów, których średnia wieku to dziś 50 lat.

Za 5 lat będą nas leczyć początkujący lekarze, bez wsparcia pielęgniarek
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Rzeczpospolita, która powołuje się na analizę firmy doradczej, ocenia, że dzięki zwiększeniu limitów miejsc na studiach lekarskich za pięć lat może nas przyjmować więcej początkujących lekarzy, którzy w dodatku będą musieli się obyć bez wsparcia pielęgniarek.

Prezes NFZ Andrzej Jacyna na wtorkowym (14 maja) posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego, przyznał, że problem braku pielęgniarek to dziś główne zagrożenie dla systemu ochrony zdrowia. Wskutek luki pokoleniowej powstałej w 2004 r. deficyt sięgnie dna już za pięć, dziesięć lat. Luki nie zdołają zapełnić nowi absolwenci studiów pielęgniarskich, które ostatnio znów zyskują na popularności.

Za dziesięć lat zabraknie pielęgniarek - przyznaje resort. Nie robi też nic, by zapobiec exodusowi fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych i techników RTG, których pominięto w ubiegłorocznych podwyżkach. Również dziś, w drugim tygodniu protestu fizjoterapeutów, minister zdrowia uchyla się od odpowiedzialności za podwyżki dla nich - wskazuje Rzeczpospolita.

Czytaj: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum