ZUS zrezygnował z dotacji z budżetu państwa do FUS. To blisko 4 mld złotych

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP18 października 2022 11:30

ZUS poinformował o rezygnacji z 4 mld zł dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS zrezygnował z dotacji z budżetu państwa do FUS. To blisko 4 mld złotych
ZUS zrezygnował z dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Fot. AdobeStock

 

ZUS podjął ważną decyzję

Prezes ZUS poinformowała PAP, że "w zasadzie codziennie" monitorowana jest sytuacja Funduszu. - Kilka dni temu informowaliśmy o dobrej sytuacji FUS - powiedziała Uścińska.

- Z naszych danych za pierwsze półrocze wynika, że poziom wskaźnika pokrycia bieżących wydatków z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wpływami ze składek i ich pochodnych wyniósł 84,6 proc. - dodała.

W drugim kwartale 2022 roku gospodarka zaczęła odczuwać negatywne skutki napiętej sytuacji geopolitycznej na świecie.

- Oznak słabości nie było widać na rynku pracy. W pierwszym półroczu fundusz wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw wzrósł o 15,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2021 roku. Na osiągnięty wzrost miały wpływ dwa parametry - rosnące zatrudnienie oraz wynagrodzenia, których tempo wzrostu przekraczało podwyżki cen - stwierdziła szefowa ZUS.

Przeciętne zatrudnienie wzrosło o 2,3 proc. rok do roku, a przeciętne wynagrodzenie - o 12,7 proc. rok do roku.

- Sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, o czym świadczy osiągnięty poziom wskaźnika pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych - wskazała prof. Uścińska.

- Parametr ten pozwala na obiektywną ocenę utrzymania zdolności funduszu do wypłaty świadczeń. W pierwszym półroczu 2022 roku jego wartość wyniosła 84,6 proc - dodała.

Historyczne wyniki ZUS w wydatkach

Jak wskazała, w drugim kwartale tego roku ZUS zanotował historyczne wyniki, jeśli chodzi o pokrycie wydatków FUS ze składek. Wyniosło ono 86,4 proc., a łącznie za pierwsze półrocze 84,6 proc. - Stale przyglądamy się danym i na bieżąco będziemy o tym informować opinię publiczną - podkreśliła prezes Zakładu.

Dane ZUS z końca września wskazują, że liczba płatników składek i ubezpieczonych, w tym cudzoziemców, rośnie, a także jest znacznie wyższa niż przed wybuchem epidemii. Nie przeszkodziły temu inflacja ani wojna na Ukrainie.

Z najnowszych danych ZUS wynika, że liczba płatników składek w ubezpieczeniu emerytalnym wyniosła 2,64 mln (+4 tys. m/m oraz +156 tys. wobec lutego 2020 roku), a w ubezpieczeniu zdrowotnym wyniosła 2,91 mln (+6 tys. m/m oraz +195 tys. wobec lutego 2020 roku). Liczba ubezpieczonych w ubezpieczeniu emerytalnym wyniosła 15,89 mln osób (+44 tys. m/m oraz +402 tys. wobec lutego 2020 roku).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum