ZUS zatrudnia niepełnosprawnych

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2017 14:22

W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na Dolnym Śląsku zatrudnionych jest 129 osób niepełnosprawnych, co stanowi 3,66 proc. ogółu zatrudnionych. Obecnie ZUS planuje zwiększyć zatrudnienie niepełnosprawnych w całej Polsce.

ZUS zatrudnia niepełnosprawnych
ZUS w całej Polsce zatrudnia 1594 osoby niepełnosprawne i planuje ich dalsze zatrudnianie Fot. Archiwum

- Chętnie zatrudniamy osoby niepełnosprawne, ale bardzo rzadko odpowiadają na nasze ogłoszenia o naborze pracowników - mówi Iwona Kowalska, regionalny rzecznik prasowy dolnośląskiego ZUS. - Wszystkie ogłoszenia są dostępne na naszej stronie internetowej - dodaje rzeczniczka.

ZUS w całej Polsce zatrudnia 1594 osoby niepełnosprawne i planuje ich dalsze zatrudnianie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wraz z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podejmują współpracę na rzecz aktywizacji osób z niepełnosprawnością. Fundusz dodatkowo sfinansuje dostosowanie stanowisk pracy w ZUS do potrzeb niepełnosprawnych, co pozwoli Zakładowi zwiększyć zatrudnienie tej grupy osób.

Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska oraz Robert Kwiatkowski, Prezes Zarządu PFRON podpisali w środę dwa porozumienia. Pierwsze o współpracy w przeciwdziałaniu wykluczeniu zawodowemu i społecznemu osób niepełnosprawnych, a drugie - o wsparciu finansowym dla ZUS w związku z planami zwiększenia zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Według Roberta Kwiatkowskiego porozumienie to jest wypełnieniem misji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jaką jest stwarzanie warunków umożliwiających osobom niepełnosprawnym pełne uczestnictwo w życiu zawodowym i społecznym. Naturalnym sojusznikiem w tym zakresie jest administracja i instytucje publiczne, które ze względu na społeczną siłę oddziaływania powinny być liderami w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Porozumienie o współpracy między ZUS a PFRON przewiduje przede wszystkim promocję kompleksowej rehabilitacji wśród osób zagrożonych wykluczeniem zawodowym w związku z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także wprowadzenie w życie narzędzi, które posłużą tworzeniu warunków do powrotu do pracy osobom niepełnosprawnym i utrzymaniu się na tym rynku. Obie strony deklarują też prowadzenie wspólnych kampanii informacyjnych służących aktywizacji niepełnosprawnych.

Drugie z porozumień jest pierwszym widocznym efektem współpracy pomiędzy obydwiema instytucjami. W ramach realizowanego przez Fundusz programu „Stabilne Zatrudnienie - osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej”, Zakład Ubezpieczeń Społecznych otrzyma finansowe wsparcie na tworzenie i dostosowywanie miejsc pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym także wypłatę specjalnych dodatków motywacyjnych.

W ramach programu "Stabilne Zatrudnienie - osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej" ZUS może liczyć na dofinansowanie jednego miejsca pracy osoby niepełnosprawnej do kwoty 18 tys. zł. Celem ZUS jest dojście w zatrudnieniu osób niepełnosprawnych do pułapu 6 proc. wszystkich zatrudnionych w Zakładzie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum