ZUS wypłacił czternastą emeryturę ponad 409 tys. osób w regionie

Autor: • Źródło: PAP29 września 2022 14:17

ZUS na Podkarpaciu wypłacił czternastą emeryturę ponad 409 tys. osób. Łączna kwota przeznaczona na to świadczenie wyniosła ponad 500 mln zł – poinformował PAP w czwartek rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim Wojciech Dyląg.

ZUS wypłacił czternastą emeryturę ponad 409 tys. osób w regionie
Podkarpackie: ZUS wypłacił czternastą emeryturę ponad 409 tys. osób. Fot. Shutterstock

Rzecznik przypomniał, że ZUS rozpoczął wypłatę czternastek 25 sierpnia br.

"Czternastki były wypłacane wraz z bieżącą emeryturą, rentą lub innym świadczeniem długoterminowym. Osoby uprawnione otrzymywały to dodatkowe świadczenie z urzędu, co oznacza, że nie trzeba było składać żadnego wniosku, aby je otrzymać" - dodał.

W sumie w całym kraju czternastą emeryturę otrzymało w tym roku łącznie około 7,2 mln osób, a wydatkowana na ten cel kwota wyniosła ponad 8,7 mld zł.

Jak podał Dyląg, na Podkarpaciu czternastą emeryturę otrzymało w sumie 409 686 osób, a łączna wypłacona kwota to ponad 508,5 mln zł.

W dwóch oddziałach ZUS, które są w województwie, wyglądało to odpowiednio - w oddziale ZUS w Rzeszowie czternastkę wypłacono 286 584 osobom na kwotę ponad 355,5 mln zł. W oddziale ZUS w Jaśle dodatkowe świadczenie otrzymały 123 102 osoby na kwotę ponad 153 mln zł.

Dyląg podkreślił, że pełną kwotę czternastki, czyli 1338,44 zł brutto otrzymali emeryci i renciści, których świadczenie główne nie przekraczało 2900 zł brutto.

"Pozostali otrzymali czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Świadczenie nie było przyznawane, jeśli kwota czternastej emerytury wyniosłaby mniej niż 50 zł. To oznacza, że czternastki nie otrzymały osoby, których emerytura czy renta jest wyższa od kwoty 4188,44 zł brutto" - zaznaczył.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum