×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

ZUS wydał ważny komunikat w sprawie rozliczenia składek

Autor: oprac. JKB • Źródło: ZUS, Rynek Zdrowia04 maja 2023 12:31

ZUS wydał komunikat w sprawie rozliczenia składek. W informacji są m.in. odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące problemów występujących w związku z użytkowaniem programu Płatnik.

ZUS wydał ważny komunikat w sprawie rozliczenia składek
ZUS wydał komunikat w sprawie rozliczenia składek Fot. AdobeStock

 

ZUS wydał komunikat w sprawie rozliczenia składek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował wyjaśnienia dla płatników składek korzystających z programu Płatnik. Zakład udziela wyjaśnień w sprawie błędów dotyczących:

 • wysłania deklaracji dla płatników wyrejestrowanych z ubezpieczeń,
 • braku możliwości przetworzenia kolejnego dokumentu ZUS ZUA z kodem 05xx,
 • sporządzenia dokumentu ZUS DRA z rocznym rozliczeniem za miesiąc kwiecień 2023 roku dla planików składek, którzy zakończyli działalność w grudniu 2022 roku.

Problemy z wysłaniem deklaracji dla płatników wyrejestrowanych z ubezpieczeń. Błąd krytyczny - brak zgłoszenia do ubezpieczeń -  jeśli płatnik składek zakończył wykonywanie działalności gospodarczej (na kodzie 0510) w trakcie 2022 i w związku z brakiem innych tytułów do ubezpieczeń aktualnie płatnik podlega tylko dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz dobrowolnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, to w ramach rocznego rozliczenia składki zdrowotnej  zobowiązany jest do złożenia trzech dokumentów ZUS DRA, z trzema odrębnymi zakresami, tj:

 • zakres 01.04.2023 DRA sam za siebie z kodem 0510, gdzie należy wykazać tylko rozliczenie roczne składki zdrowotnej,
 • zakres 40.04.2023 DRA sam za siebie z kodem 1900, gdzie należy wykazać bieżące składki na ubezpieczenia społeczne,
 • zakres 51.04.2023 DRA sam za siebie z kodem 2410 i gdzie należy wykazać bieżącą składkę na ubezpieczenie zdrowotne - wszystkie te trzy dokumenty są przekazywane do ZUS w jednym zestawie.

Brak możliwości przetworzenia kolejnego dokumentu ZUS ZUA z kodem 05xx - jeżeli płatnik chce przekazać do ZUS kolejny dokument ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 05xx, konieczne jest sprawdzenie, czy poprzednie zgłoszenie z kodem 05xx zostało wyrejestrowane dokumentem ZUS ZWUA i prawidłowo przetworzone w Zakładzie. Dopiero po przetworzeniu dokumentu ZUS ZWUA i zapisaniu daty wyrejestrowania na koncie ubezpieczonego, można utworzyć i przekazać do ZUS kolejny dokument ZUS ZUA z kodem 05xx.

Problemy podczas sporządzania dokumentu ZUS DRA z rozliczeniem rocznym za miesiąc kwiecień 2023 dla płatnika składek, który zakończył działalność w grudniu 2022. Program Płatnik informuje o braku ZUS DRA cz. II/RCA cz. II (kod błędu 61111302) – ZUS podkreśla, że jeśli płatnik zakończył działalność i w dokumentach zgłoszeniowych i rozliczeniowych wykazywał kod tytułu ubezpieczenia 0590, to w dokumencie ZUS DRA składanym za miesiąc kwiecień 2023 z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne, należy użyć podstawowego kodu 0510xx, który umożliwi złożenie rozliczenie rocznego składki zdrowotnej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze