ZUS: pracowali, mimo że byli na zwolnieniu lekarskim

Autor: mmpulawy.pl/Rynek Zdrowia • • 10 marca 2014 09:15

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Puławach zakwestionował zwolnienia lekarskie 12 mieszkańców powiatów puławskiego i ryckiego. Kwota wstrzymanych lub cofniętych świadczeń chorobowych wyniosła 30 tys. zł. 53 zwolnienia zostały skrócone.

To efekt kontroli zwolnień lekarskich przeprowadzonych w całym ubiegłym roku przez puławski ZUS.

ZUS prowadzi dwa rodzaje kontroli. Sprawdza, czy osoba na zwolnieniu lekarskim korzysta z niego prawidłowo (np. czy w czasie zwolnienia nie pracuje zarobkowo). Z tego powodu w ubiegłym roku inspektorzy zakwestionowali zwolnienia 12 mieszkańców powiatów puławskiego i ryckiego.

Drugi rodzaj kontroli prowadzą lekarze orzecznicy ZUS. Sprawdzają, czy osoba przebywająca na zwolnieniu jest niezdolna do pracy w dniu badania. W wyniku tej kontroli 53 zwolnienia zostały skrócone.

Najnowsze dane ZUS wskazują, że nawet do 12 proc. zwolnień lekarskich jest nieuprawnionych. W zeszłym roku kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków osiągnęła blisko 22 mln zł.

ZUS chce jeszcze skuteczniej walczyć z patologią lewych zwolnień, wspierają go w tym pracodawcy. Narzędzi do walki szukają wspólnie w ramach Komisji Trójstronnej.

Czytaj też: E-zwolnienia skutecznie "uzdrowią" Polaków?

E-zwolnienia mają ograniczyć zjawisko tzw. lewych zwolnień. Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw, na mocy którego wdrożony ma być systemu e-zwolnień w całym jest obecnie przedmiotem konsultacji społecznych.

Więcej: http://www.mmpulawy.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum