×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

ZUS podsumował wpłaty składek za 2019 r. Dług rekordzisty to 54 mln zł

Autor: Rzeczpospolita/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 05 lutego 2020 11:41

ZUS podsumował wpłaty składek za 2019 r. od przedsiębiorców oraz osób, które w przeszłości prowadziły działalność gospodarczą. Zgodnie z wyliczeniami, aż 550 tys. ma długi a 1,3 mln firm ma łącznie 5,5 mld zł nadpłaty. Obecnie mogą odzyskać pieniądze.

ZUS podsumował wpłaty składek za 2019 r. Dług rekordzisty to 54 mln zł
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał łącznie 3,1 mln listów do wspomnianych przedsiębiorców, aby poinformować ich, jak zostały rozliczone wpłaty i jakie mają saldo na koncie na koniec roku - informuje Rzeczpospolita.

Z analizy wynika, że ZUS ma 1,3 mln dłużników, z czego 550 tys. to ciągle aktywni płatnicy składek. Łącznie zalegają oni ZUS-owi 32 mld zł. Ok. 97 tys. aktywnych płatników ma niewielkie zadłużenie, do 116 zł. Rekordzista dłużny jest z kolei ZUS-owi 54 mln zł, a to tylko należność główna, od której są naliczane odsetki za zwłokę w spłacie.

Zakład poucza dłużników, aby uregulowali każde, nawet najmniejsze zadłużenie. Jeśli tego nie zrobią, nie otrzymają zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek. Z kolei przedsiębiorca, który opłaca składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, traci prawo do zasiłku chorobowego, jeśli zadłużenie na koncie przekroczy 6,60 zł.

Więcej: rp.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum