ZUS podsumował wpłaty składek za 2019 r. Dług rekordzisty to 54 mln zł

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2020 11:41

ZUS podsumował wpłaty składek za 2019 r. od przedsiębiorców oraz osób, które w przeszłości prowadziły działalność gospodarczą. Zgodnie z wyliczeniami, aż 550 tys. ma długi a 1,3 mln firm ma łącznie 5,5 mld zł nadpłaty. Obecnie mogą odzyskać pieniądze.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał łącznie 3,1 mln listów do przedsiębiorców Fot. materiały prasowe

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał łącznie 3,1 mln listów do wspomnianych przedsiębiorców, aby poinformować ich, jak zostały rozliczone wpłaty i jakie mają saldo na koncie na koniec roku - informuje Rzeczpospolita.

Z analizy wynika, że ZUS ma 1,3 mln dłużników, z czego 550 tys. to ciągle aktywni płatnicy składek. Łącznie zalegają oni ZUS-owi 32 mld zł. Ok. 97 tys. aktywnych płatników ma niewielkie zadłużenie, do 116 zł. Rekordzista dłużny jest z kolei ZUS-owi 54 mln zł, a to tylko należność główna, od której są naliczane odsetki za zwłokę w spłacie.

Zakład poucza dłużników, aby uregulowali każde, nawet najmniejsze zadłużenie. Jeśli tego nie zrobią, nie otrzymają zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek. Z kolei przedsiębiorca, który opłaca składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, traci prawo do zasiłku chorobowego, jeśli zadłużenie na koncie przekroczy 6,60 zł.

Więcej: rp.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum