×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

ZUS ostrzega: nie ma oryginału wniosku? Nie ma wypłaty zasiłku

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe07 marca 2023 09:20

Zasiłek opiekuńczy 2023: nie chcesz czekać na wypłatę – dostarcz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oryginał wniosku. Skany były akceptowane tylko podczas pandemii. Obecnie przysłany przez pracodawcę skan twojego wniosku nie jest już podstawą do wypłaty.

ZUS ostrzega: nie ma oryginału wniosku? Nie ma wypłaty zasiłku
Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie przyjmuje już kopii wniosków o zasiłek opiekuńczy. Fot. Shutterstock
  • Sytuacja dotyczy osób zatrudnionych w małych firmach, w których pracuje mniej niż 20 osób
  • W dużych firmach  zasiłek wypłaca pracodawca, w tych, w których pracuje mniej niż 20 pracowników – zasiłek wypłaca ZUS
  • Obecnie to osoba wnioskująca o zasiłek powinna dostarczyć do ZUS oryginał podpisanego wniosku Z-15A/Z-15B

Skany wniosków tylko w pandemii

W czasie pandemii COVID-19 to pracodawca w imieniu swojego ubezpieczonego pracownika mógł dołączyć do zaświadczenia Z-3/Z-3a skan wniosku o zasiłek opiekuńczy Z-15A/Z-15B i poświadczyć przez siebie za zgodność z oryginałem było to jednak rozwiązanie wprowadzone na czas określony, które już dzisiaj nie funkcjonuje. Obecnie to osoba wnioskująca o zasiłek powinna dostarczyć do ZUS oryginał podpisanego wniosku Z-15A/Z-15B.

- To pozwoli na uniknięcie długiego czekania na wypłatę – informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa dolnośląskiego  – Niestety wielu pracodawców wnioskujących o tym nie wie. Wpływają do nas skany wniosków a my musimy poprosić o dostarczenie oryginału. To trwa a ubezpieczony czeka na zasiłek – przestrzega.

Rzeczniczka wyjaśnia, że wniosek można wysłać pocztą tradycyjną, można przynieść osobiście, ale najlepiej jest skorzystać ze swojego profilu PUE i przekazać Z-15A/Z-15B drogą elektroniczną z podpisem elektronicznym (np. korzystając z profilu zaufanego). Również pracodawca może przesłać do ZUS pocztą tradycyjną oryginał otrzymanego od pracownika wniosku.

Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, należy podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. Jest ono obowiązkowe dla osób zatrudnionych na umowę o pracę. W przypadku zatrudnienia na umowę zlecenia, czy inną umowę agencyjną, ale też prowadzenia działalności gospodarczej takie ubezpieczenie jest dobrowolne.

Dzięki temu ubezpieczeniu zasiłek może dostać nie tylko osoba, która zachoruje, ale także wtedy, gdy musi zaopiekować się chorym członkiem rodziny, np. dzieckiem, małżonkiem, rodzicem, bratem czy teściową. Wówczas za czas opieki przysługuje zasiłek opiekuńczy.

Co ważne przy zasiłku opiekuńczym przysługuje on niezależnie od okresu ubezpieczenia. Zatem, jeśli nawet po tygodniu pracy, rozchoruje się dziecko, które będzie wymagało opieki, można już w takim krótkim czasie korzystać z tego świadczenia.




Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze