×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

ZUS: od 1 marca to świadczenie mocno w górę. Kto może na nie liczyć?

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe18 lutego 2023 18:30

Aby otrzymać świadczenie honorowe nie trzeba składać żadnych wniosków, ponieważ zostanie ono przyznane automatycznie po ukończeniu setnego roku życia. Wypłata jest niezależna od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów.

ZUS: od 1 marca to świadczenie mocno w górę. Kto może na nie liczyć?
ZUS podwyższa kwotę świadczenia honotrowego. Fot. Shutterstock
  • Seniorzy, którzy skończą 100 lat 1 marca 2023 roku, dostaną prawie 600 zł więcej niż ci, którzy już świętowali swoją „setkę"
  • Do końca lutego 2023 roku świadczenie honorowe wynosi 4944,79 zł brutto, od 1 marca wzrasta do kwoty 5540,25 zł brutto miesięcznie, czyli będzie o 595,46 zł wyższe
  • Raz przyznana „dodatkowa emerytura” nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości

100 lat i więcej ma ponad 2,5 tysiąca Polaków

Świadczenie honorowe dla stulatków ma już długą historię. Pierwsze wypłacono jeszcze w latach 70. XX wieku na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Pracy. Wówczas dodatkowe pieniądze trafiały do zaledwie 500 osób. Od 2006 roku wypłata świadczeń jest uregulowana w ustawie, na podstawie której wypłatą dodatku do emerytury zajmuje się w Polsce Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

- Prawie 2600 Polaków ma więcej niż sto lat. W naszym regionie aż 223 osoby muszą na swoim urodzinowym torcie zmieścić więcej niż 100 świeczek. To o 32 osoby więcej niż w roku ubiegłym – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Na Dolnym Śląsku mieszkają obecnie 223 osoby, które mają 100 i więcej lat (2022 – 191). Wśród najstarszych Dolnoślązaków więcej jest pań. 194 Dolnoślązaczki mają za sobą setne urodziny (2022 – 162) i 23 Dolnoślązaków (w 2022 – 29).

Na terenie należącym do legnickiego oddziału ZUS mieszka 41 (2022-30) wiekowych seniorów, na terenie wałbrzyskiego 62 (2022-50) oraz wrocławskiego 120 (2022-111).

Najstarszą mieszkanką regionu jest pani Franciszka, która ma już 107 lat. Najstarszymi Dolnoślązakami jest trzech seniorów panowie Jerzy, Alfons i Józef, którzy mają 103 lata.

 Specjalne  świadczenie honorowe

Wraz z setnymi urodzinami seniorzy otrzymują specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Wysokość tej „dodatkowej emerytury” jest różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu ich setnych urodzin.

Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Jeszcze do końca lutego tego roku ta specjalna emerytura dodatkowo wynosi: 4 944,79 zł brutto. Wysokość kwoty dla 100 latków jest ustalana każdego roku począwszy od marca do lutego roku następnego.

Seniorzy, którzy setne urodziny będą obchodzić od 1 marca 2023 roku do 29 lutego 2024 roku, otrzymają wyższe świadczenie niż w ubiegłym roku - w kwocie 5540,25 zł brutto miesięcznie, co stanowi wzrost o 595,46 zł brutto.

– Ze względu na to, że wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku, dlatego ta specjalna „emerytura dla stulatków” jest, co roku w innej wysokości, ale raz przyznana nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka zaznacza, że podana liczba to są tylko te osoby, które dostają swoje comiesięczne pieniądze z ZUS. Niektórzy dostają emerytury np. z KRUS czy emerytury mundurowe, więc z pewnością wiekowych seniorów jest na Dolnym Śląsku więcej niż ci, którzy są w rejestrach ZUS.

Aby otrzymać świadczenie honorowe nie trzeba składać żadnych wniosków, ponieważ zostanie ono przyznane automatycznie po ukończeniu setnego roku życia. Wypłata jest niezależna od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów.

To świadczenie może wypłacać zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Świadczenie to dostają z ZUS także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty.

Takim osobom również należy się dodatek dla stulatków, ale w ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku gdyż nie znajdują się w systemie ZUS. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia (np. akt urodzenia).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze