ZUS nie wypłaci zasiłku chorobowego z urzędu. Konieczny jest wniosek

Autor: oprac. JPP • Źródło: ZUS, Mat. Prasowe20 listopada 2022 20:04

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaca zasiłku chorobowego z urzędu. Potrzebny jest wniosek o jego wypłatę. Dotyczy to wszystkich tych osób, którym to Zakład, a nie pracodawca wypłaca chorobowe.

ZUS nie wypłaci zasiłku chorobowego z urzędu. Konieczny jest wniosek
ZUS nie wypłaci chorobowego z urzędu. Konieczny jest wniosek Fot. Shutterstock
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaca zasiłku chorobowego z urzędu - przypomina ZUS
  • Potrzebny - jak wskazują przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - jest wniosek o jego wypłatę. Dotyczy to wszystkich tych osób, którym to ZUS, a nie pracodawca wypłaca chorobowe
  • - Wniosek należy złożyć jak najszybciej. Roszczenie o zasiłek chorobowy przedawnia się po sześciu miesiącach od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje - podkreślają
  • Dodajmy, że wniosku nie muszą składać osoby, które pracują w firmach zatrudniających więcej niż 20 pracowników

ZUS nie wypłaci chorobowego z urzędu. Konieczny jest wniosek

Kto musi złożyć wniosek o wypłatę zasiłku chorobowego? Nie muszą tego robić osoby, które pracują w firmach zatrudniających więcej niż 20 pracowników.

- W ich przypadku sprawa jest bardzo prosta gdyż to pracodawca a nie ZUS wypłaca „chorobowe” swoim pracownikom – mówi Iwona Kowalska-Matis rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

– Inaczej jest w przypadku pracujących na własny rachunek lub zatrudnionych w małych firmach – bez wniosku nie ma wypłaty – przestrzega.

Wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie automatycznie trafia do ZUS, na profil PUE ZUS pracodawcy i ubezpieczonego. Aby otrzymać zasiłek chorobowy, trzeba złożyć wniosek o jego wypłatę.

Zwolnienie lekarskie bez pieniędzy. Chory czeka na pieniądze z ZUS, a tych nie ma

-Wcale nie rzadkie są sytuacje, gdy chory czeka na pieniądze, które nie wpływają na konto. Dzwoni z pretensjami do nas a tymczasem my bez wniosku nie możemy uruchomić wypłaty – wyjaśnia Kowalska-Matis.

  • Osoby prowadzące działalność gospodarczą, osoby z nimi współpracujące, duchowni, a także osoby po ustaniu zatrudnienia wniosek o chorobowe składają bezpośrednio do ZUS.
  • W przypadku pracowników „małych firm” wniosek z załącznikami w ciągu siedmiu dni składa do ZUS pracodawca lub zleceniodawca. 

- Wniosek bez wymaganego załącznika, który potwierdza, że pracownik ma prawo do chorobowego jest niepełny i wypłaty nie ma – ostrzega Iwona Kowalska-Matis. - W przypadku pracownika jest to  druk Z-3, a w przypadku ubezpieczonych innych niż pracownik, np. zleceniobiorców – druk Z-3a - dodaje.

Rzeczniczka wskazuje, że wniosek o zasiłek chorobowy można złożyć:

  • osobiście w placówce ZUS,
  • wysłać go pocztą
  • lub przesłać elektronicznie przez PUE ZUS.

 - Gdy ktoś nie dostał zasiłku, na który czeka to zachęcam do sprawdzenia czy pracodawca wysłał do nas kompletny wniosek o jego wypłatę, czyli razem z załącznikiem, którego dosyć często brakuje. My czekamy na uzupełnienie a chory na pieniądze – mówi.

Rzeczniczka przypomina, że jeśli ktoś dostaje e-ZLA już po ustaniu zatrudnienia to konieczny jest wniosek ZAS-53  i oświadczenie Z-10, które są dostępne w wersji „do wypełnienia i wydrukowania” na stronie www.zus.pl albo – jeśli ktoś ma profil na PUE ZUS – może je wypełnić i przesłać do ZUS elektronicznie.

- Wniosek należy złożyć jak najszybciej. Roszczenie o zasiłek chorobowy przedawnia się po sześciu miesiącach od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje - podkreśla.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum