ZUS kontroluje zwolnienia i zasiłki - w sierpniu ponad 9 mln zł oszczędności

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 03 września 2009 11:21

Jak już pisaliśmy ZUS zintensyfikował swoje kontrole dotyczące zwolnień lekarskich, które przeprowadzane są w dwóch aspektach - prawidłowości orzekania o niezdolności do pracy i wykorzystania zwolnień lekarskich. Wiadomo już, że w sierpniu ZUS przeprowadził 21,5 tys. kontroli osób przebywających na zwolnieniach lekarskich pod kątem prawidłowości orzekania.

ZUS kontroluje zwolnienia i zasiłki - w sierpniu ponad 9 mln zł oszczędności
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W efekcie tych kontroli dla 2,8 tys. osób wydano decyzje wstrzymujące dalszą wypłatę zasiłku chorobowego. Oznacza to, że 13,2 proc. badanych uznano za zdolnych do pracy (w pierwszym półroczu wskaźnik ten wynosił 11,7 proc.). Absencję ograniczono o 13,8 tys. dni, a kwota wstrzymanych zasiłków osiągnęła 575,5 tys. zł. Oszczędności z tego tytułu są nieco wyższe niż przeciętnie w miesiącu w pierwszym półroczu przy porównywalnej liczbie kontroli - podaje Rzeczpospolita.

Podczas sprawdzania prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich pracownicy ZUS skontrolowali natomiast 11,6 tys. ubezpieczonych, pozbawiając prawa do zasiłku 231 osób, co spowodowało cofnięcie zasiłków w kwocie 335,8 tys. zł. Z danych wynika, że pod kątem wykorzystywania zwolnień ZUS skontrolował w sierpniu prawie dwa razy tyle osób co średnio miesięcznie w pierwszym półroczu. Nie przełożyło się to jednak na kwotę odzyskanych zasiłków.

ZUS ogranicza także podstawę wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego – do 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Obniża też o 25 proc. wysokość zasiłku chorobowego i opiekuńczego od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego. Dzieje się tak, jeśli ubezpieczony spóźni się z dostarczeniem płatnikowi zaświadczenia lekarskiego – ma na to siedem dni od daty jego otrzymania. Z tych dwóch tytułów ZUS obniżył zasiłki o prawie 8,7 mln zł.

W sumie z tytułu cofniętych lub obniżonych świadczeń ZUS zaoszczędził ponad 9,5 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze