ZUS kontroluje przebywających na zwolnieniach lekarskich

Autor: trojmiasto.gazeta.pl, ZUS/Rynek Zdrowia • • 07 marca 2013 10:52

ZUS sprawdza, czy osoby przebywające na L-4 prawidłowo korzystają ze zwolnienia lekarskiego. Chodzi o stwierdzenie, czy ubezpieczony na pewno jest chory i nie może pracować.

ZUS kontroluje przebywających na zwolnieniach lekarskich

Każda osoba korzystająca ze zwolnienia musi wykorzystać ten czas w sposób umożliwiający leczenie, nie może zatem wykonywać żadnej innej pracy zarobkowej lub prac np. w domu i ogrodzie, które nie są związane z leczeniem.

W 2012 r. gdańscy inspektorzy ZUS skontrolowali 12 tys. chorych na zwolnieniach lekarskich. W wyniku kontroli odmówiono prawa do zasiłku chorobowego na okres ponad 6 tys. dni na kwotę około 320 tys. zł. Do kontroli lekarza orzecznika skierowano 10 tys. zaświadczeń lekarskich oraz skrócono zwolnienia w blisko 3 tys. przypadków na łączną liczbę ponad 17 tys. dni i kwotę ponad 900 tys. zł.

Najczęściej kwestionowany okazał się sposób wykorzystywania zwolnień przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Pomimo orzeczonej niezdolności do pracy, osoby korzystające z zasiłku często jej nie zaprzestają.

W skali kraju, kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich objęła w ub.r. ponad 159 tys. osób, z których 5,1 tys. pozbawiono prawa do zasiłku, co z kolei spowodowało cofnięcie wypłat w łącznej kwocie ponad 5,4 mln zł.

Lekarze orzecznicy ZUS wydali ponad 50 tys. decyzji wstrzymujących wypłaty zasiłków chorobowych oraz w wielu przypadkach obniżyli wypłatę świadczeń. Łączna kwota obniżonych i cofniętych świadczeń wyniosła ponad 175 mln zł.

W zakresie orzekania o czasowej niezdolności do pracy, lekarze orzecznicy przeprowadzili badania niemal 465 tys. osób posiadających zwolnienia lekarskie. W efekcie wydano prawie 46 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych, na kwotę blisko 13 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum