ZUS każe płacić szpitalom zaległe składki za kontrakty. Czy to pogrąży placówki?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 06 lipca 2017 10:32

ZUS i sądy stoją na stanowisku, że dyżury na kontraktach, które mają miejsce po etatowych godzinach, również podlegają oskładkowaniu. 86 szpitali skontrolowanych w latach 2013-15 musiało wpłacić 132 mln zł zaległych składek i to zapewne nie koniec. Jakie będą konsekwencje tych działań?

ZUS domaga się od szpitali zaległych składek za kontraktowe dyżury Fot. Archiwum

Dyrektorzy alarmują, że nie mają środków na składki, a w szpitalach zabraknie lekarzy - informuje Gazeta Wyborcza.

Problem z zatrudnieniem lekarzy na dwóch umowach w jednym szpitalu nasila się od 2008 r. Wcześniej lekarze mogli w zasadzie dyżurować bez ograniczeń, ale 9 lat temu zaczęła obowiązywać unijna dyrektywa o 48-godzinnym tygodniu pracy.

W części szpitali lekarze podpisywali zatem nowe umowy o pracę z opcją „op-out” - dobrowolnie godzili się na pracę powyżej 48 godzin w tygodniu - ale częściej dyrektorzy, a także lekarze, woleli dodatkowy kontrakt na dyżury.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach wybrano właśnie tę drugą opcję. Ale ZUS - po kontroli - naliczył 3,3 mln zł zaległych składek.

Szpital poskarżył się w sądzie. W maju br. SN uznał, że nie będzie sprawy rozpatrywał, bo wyrok w podobnej sprawie wydał w 2015 r. Wówczas sędziowie uznali, że szpital w ogóle nie może zawierać kontraktu z lekarzem zatrudnionym już w nim na umowę o pracę. Nie może to być ani umowa cywilnoprawna, ani umowa-zlecenie, ani nawet umowa z zewnętrzną firmą, w której na kontraktach zatrudniają się etatowi pracownicy.

Wielu dyrektorów zastanawia się, czy nie zaproponować wszystkim lekarzom rezygnacji z etatu i pracy tylko na kontraktach. Tak stało się już w wielu dużych publicznych szpitalach, ale część lekarzy obawia się takiego rozwiązania - twierdzą, że nie dają im bezpieczeństwa finansowego, np. w przypadku choroby.

Dyrektorzy przewidują, że lekarze będą teraz pracowali w jednym szpitalu na etacie, a na lepiej płatne dyżury szli do innego.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum