×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

ZUS i wypadkowe: 31 stycznia to ostateczny termin na złożenie druku ubezpieczeniowego

Autor: oprac. JKB • Źródło: ZUS, Rynek Zdrowia31 stycznia 2023 14:30

Tylko do 31 stycznia część płatników składek ma czas na złożenie druku ZUS IWA za 2022 rok. Informacje z formularza pozwolą ustalić wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika.

ZUS i wypadkowe: 31 stycznia to ostateczny termin na złożenie druku ubezpieczeniowego
ZUS przypomina o terminie składania druku ws. ubezpieczenia wypadkowego. Fot. Shutterstock
 • 31 styczna mija termin na złożenie przez część płatników składek druku ZUS IWA za ubiegł rok
 • Dzięki danym zawartym w formularzu zostanie ustalona wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika
 • Wskazany formularz muszą złożyć płatnicy, którzy nieprzerwanie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku oraz co najmniej jeden dzień w styczniu 2023 roku byli zgłoszeni jako płatnicy składek
 • Dotyczy to płatników, którzy zgłaszali  do ubezpieczenia wypadkowego w minionym roku co najmniej 10 ubezpieczonych i 31 grudnia 2022 roku byli wpisani do rejestru REGON

Termin składania informacji mija

ZUS przypomina, że 31 stycznia mija termin składania druku ZUS IWA za 2022 rok dla części płatników składek. Jak wynika z wyjaśnień Zakładu, wspomnianą informację ZUS IWA za miniony rok muszą złożyć płatnicy, którzy nieprzerwanie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku i co najmniej jeden dzień w styczniu 2023 roku byli zgłoszeni w ZUS jako płatnicy składek.

Dotyczy to ubezpieczenia wypadkowego, natomiast  obowiązek mają płatnicy, którzy zgłaszali do niego w ubiegłym roku co najmniej 10 ubezpieczonych i 31 grudnia 2022 roku byli wpisani do rejestru REGON.

Dokument ZUS IWA musi zawierać:

 • informacje o rodzaju działalności gospodarczej według PKD,
 • informacje o liczbie ubezpieczonych i liczbie zatrudnionych w warunkach zagrożenia,
 • informacje o liczbie osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, w tym w wypadkach śmiertelnych i ciężkich, w roku, za który jest składana IWA, czyli w 2022.

Na podstawie tych danych ZUS ustali wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, którą płatnik będzie opłacał przez kolejny rok składkowy, czyli od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku – podaje ZUS.

Z kolei płatnicy, którzy przekazali informację ZUS IWA za 3 ostatnie lata kalendarzowe z rzędu, do 20 kwietnia otrzymają na swoje konto PUE ZUS zawiadomienie o wyliczonej wysokości stopy procentowej składki.

Ubezpieczenie wypadkowe dla pozostałych płatników

W przypadku pozostałych płatników, musza oni samodzielnie ze swoim kodem PKD ustalić stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe. ZUS wyjaśnia przy tym, że wysokość składki jest zróżnicowana zależnie od stopnia ryzyka określanego dla rodzaju prowadzonej działalności.

Dla płatników zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe wynosi 50 proc. najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności – wyjaśnia ZUS.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze