ZUS i resort pracy: lekarzom nie należy się wynagrodzenie za wystawianie zwolnień

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 września 2009 09:09

- Od 10 lat, czyli od czasu wejścia w życie reformy służby zdrowia, wystawianie zwolnień jest bardzo skomplikowane, wypełnianie kilku druków dziennie zajmuje czas, który lekarz mógłby przeznaczyć np. innym pacjentom - mówi Marcin Jędrzejowski, przewodniczący mazowieckiego oddziału Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

ZUS i resort pracy: lekarzom nie należy się wynagrodzenie za wystawianie zwolnień
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jego zdaniem wystawianie druku powoduje, że "lekarz staje się de facto lekarzem orzecznikiem ZUS". Zdaniem Marcina Jędrzejowskiego za taką pracę ZUS powinien wypłacać wynagrodzenie. OZZL skierował w tej sprawie pisma m.in. do ministerstwa pracy i ministerstwa zdrowia.

- Otrzymaliśmy pismo tylko z ministerstwa pracy, że takie świadczenie nam się nie należy - powiedział Jędrzejowski.

OZZL zapowiada, że skieruje sprawę do sądu. Natomiast ZUS podkreśla, że świadczenie za wypełnianie druków ZUS ZLA nie należy się. W ocenie Zakładu "orzekanie o stanie zdrowia, a tym samym wystawianie zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy jest częścią wykonywania zawodu lekarza". Reguluje to - jak przypomina Zakład - ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Natomiast z ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta wynika, że zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy jest jedną z form przekazywania przez lekarza informacji o stanie zdrowia pacjenta.

ZUS zaznaczył, że osoby ubezpieczone mają zagwarantowane prawo do uzyskiwania (nieodpłatnie) orzeczeń i zaświadczeń lekarskich, jeżeli są one związane m.in. z niezdolnością do pracy.

"Zasady wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy i obowiązki lekarzy w tym zakresie zostały określone w przepisach ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Za wypełnienie druku ZUS ZLA ustawa nie przewiduje żadnych opłat" - podał ZUS.

- Druki ZUS ZLA są rzeczywiście skomplikowane, mają wiele rubryk. Ale od pewnego czasu ZUS pracuje nad stworzeniem ich elektronicznej wersji. Chcemy, by lekarz mógł wpisać tylko PESEL pacjenta i własny numer, a reszta danych zostałaby wpisana automatycznie - powiedział PAP rzecznik ZUS Przemysław Przybylski. Zaznaczył, że znacznie skróciłoby to czas, potrzebny do wypisania zwolnienia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze