ZUS: będą większe podwyżki? Ile zarabia się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych?

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/PAP21 czerwca 2022 18:00

Zanim jeszcze pojawiły się oficjalne informacje o planowanym na 27 czerwca protestcie ze strony Związków Zawodowych Alternatywa, działających w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, posłowie zapytali o zarobki pracowników ZUS. Wskazał mozliwe podwyżki. Będą większe?

ZUS: będą większe podwyżki? Ile zarabia się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych?
Oddział ZUS w Rybniku. Fot. Adobestock
  • Sąd wstrzymał planowany na 27 czerwca strajk w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Związek Zawodowy Alternatywa domaga się uizasandnienia tej decyzji, by móc się do niej ustosunkować
  • Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed odpowiedział na interpelację poselską w sprawie wynagrodzeń pracowników ZUS
  • Z przedstawionych przez niego informacji wynika, że wzrost funduszu wynagrodzeń osobowych pracowników ZUS w latach 2015–2021 nastąpił o 1179,6 mln zł 
  • Powyżej przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego zarabia prawie 40 proc. pracowników Zakładu
  • Czy będą podwyżki? - Dostępna wcześniej kwota na podwyżki dzięki obsłudze nowych zadań przez ZUS, m.in. 500 plus, może zostać znacząco podwyższona - stwierdził niedawno rzecznik ZUS

Związek podtrzymuje postulaty płacowe

Związek Zawodowy Alternatywa planując na 27 czerwca akcję protestacyjną poinformował, że bezpośrednią przyczyną decyzji o akcji strajkowej było zwolnienie dyscyplinarne liderki Związkowej Alternatywy w ZUS i zarazem głównej negocjatorki w sporze zbiorowym, Ilony Garczyńskiej.

- Jednocześnie związek podtrzymuje wszystkie wcześniejsze postulaty płacowe. Domaga się też dymisji prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej - brzmiał komunikat prasowy rozesłany 3 czerwca do mediów. Rzecznik ZUS utrzymywał juz wtedy, że strajk byłby nielegalny. Potwierdził to  15 czerwca Sąd Okręgowy w Świdnicy  i udzielił zabezpieczenia poprzez zakazanie działań związkowi w tym zakresie. - Oznacza to, że jakakolwiek akcja protestacyjna w najbliższych dniach byłaby nielegalna - wskazuje rzecznik ZUS. 

Związkowcy na razie chcą zażądać od sądu uzasadnienia takiej decyzji i zwracają uwagę, że zapadła bez wysłuchania strony związkowej, a do tego na posiedzeniu niejawnym.

Będą rozmowy o zarobkach w ZUS

ZUS zgodnie z informacjami zawartymi w odpowiedzi na interpelację poselską, może przeznaczyć na podwyżki wynagrodzenia zasadniczego kwotę 300 zł średnio na etat.

- Związki zawodowe nie przyjęły propozycji pracodawcy i zażądały podwyżki wynagrodzenia w kwocie minimum 500 zł średnio na etat, dodatkowych środków na dodatki specjalne dla Inspektorów Kontroli Zakładu oraz pracowników obszaru informatyki - napisał Stanisław Szwed,  sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na interpelację poselską.

Tymczasem, jak poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, "wielomiesięczne starania prezes i zarządu ZUS na rzecz wzrostu wynagrodzeń dla pracowników tej instytucji przyniosły pozytywny efekt".

- Dostępna wcześniej kwota na podwyżki — średnio po 300 zł na pracownika — dzięki obsłudze nowych zadań przez ZUS, m.in. 500 plus, może zostać znacząco podwyższona — wskazano w nowej informacji rzecznika Zakładu dla prasy.

W związku z tym — jak przekazano — w najbliższych dniach pracodawca zaprosi do rozmów wszystkie zakładowe organizacje związkowe działające w ZUS w celu uzgodnienia wysokości kwot oraz zasad podziału środków na podwyżki.

- Od tych uzgodnień uzależniony jest termin tak oczekiwanych przez pracowników wypłat. Zarząd ZUS stoi na stanowisku, że jak najszybsze uzgodnienia pozwolą na wypłacenie dodatkowych środków w połowie lipca z wyrównaniem od 1 stycznia tego roku — przekazał rzecznik ZUS.

Ile zarabiają pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych?

- W 2021 r. przeciętne całkowite miesięczne wynagrodzenie w ZUS wynosiło 6412,13 zł i było wyższe o 523,13 zł od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku. Natomiast przeciętne wynagrodzenie zasadnicze z angaży na dzień 31 grudnia 2021 r. wyniosło 4855 zł - poinformował sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed w odpowiedzi na interpelację poselską.

Oznacza to, że w stosunku do przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego w 2016 r. wzrosło o 1520 zł. (45,6 proc). Z kolei powyżej przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego zarabia prawie 40 proc. pracowników Zakładu.

Wiceminister Szwed poinformował również, że modalna kadry kierowniczej wynosi 6300 zł, mediana 7000 zł, a przeciętne wynagrodzenie 7520 zł. W przypadku pozostałych pracowników modalna wynosi 3100 zł, mediana 4520 zł, natomiast przeciętne wynagrodzenie 4637 zł.

Jak wyjaśnił wiceminister Szwed, do wynagrodzenia zasadniczego należy dodać regulaminowe premie kwartalne, które w 2021 r. stanowiły ponad 20 proc. wszystkich wynagrodzeń osobowych oraz inne składniki zmienne, np. nagroda z Zakładowego Funduszu Nagród (tzw. 13-tka), nagrody jubileuszowe, wypłaty za pracę w godzinach nadliczbowych i inne składniki wynagrodzeń osobowych wynikające zarówno z zapisów Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników ZUS, jak i z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum