×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

ZUS: 17 maja ostateczny termin na wnioski o wyższy zasiłek. Można stracić spore pieniądze

Autor: oprac. JKB • Źródło: ZUS, Rynek Zdrowia15 maja 2023 18:30Aktualizacja: 15 maja 2023 19:57

ZUS wyjaśnia, że tylko do 17 maja jest termin dla rodziców na złożenie wniosku w sprawie ustalenia nowej wysokości zasiłku macierzyńskiego. Dotyczy to osób, które na 26 kwietnia pobierali wspomniane świadczenie.

ZUS: 17 maja ostateczny termin na wnioski o wyższy zasiłek. Można stracić spore pieniądze
17 maja mija termin na złożenie ważnego wniosku. Fot. Shutterstock
  • Od 26 kwietnia zasiłek macierzyński jest wyższy - wynosi bowiem 100 proc. podstawy wymiaru za okres urlopu macierzyńskiego i 70 proc. podstawy wymiaru za okres urlopu rodzicielskiego
  • Jednakże rodzice, którzy na 26 kwietnia pobierali zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego, aby mieć wyższe świadczenie, muszą złożyć wniosek o przeliczenie zasiłku
  • Termin na złożenie takiego wniosku upływa 17 maja - po tej dacie nie będzie można już złożyć wniosku i zasiłek będzie w dotychczasowej wysokości

Wyższy zasiłek macierzyński. Termin dla rodziców

ZUS przypomina, że od 26 kwietnia zasiłek macierzyński jest wyższy. Wynosi 100 proc. podstawy wymiaru za okres urlopu macierzyńskiego i 70 proc. podstawy wymiaru za okres urlopu rodzicielskiego. Natomiast jeśli ubezpieczona mama złoży tzw. długi wniosek o zasiłek macierzyński do 21 dni po porodzie albo przyjęciu dziecka na wychowanie, to zasiłek będzie wynosił 81,5 proc. za cały okres pobierania.

"Długi wniosek" nie może dotyczyć 9 tygodni urlopu rodzicielskiego dla drugiego rodzica, który wprowadziły nowe przepisy. Za tą część urlopu zasiłek zawsze będzie wynosił 70 proc. podstawy wymiaru - wyjaśnia Zakład.

Rodzice, którzy na 26 kwietnia br. pobierali zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego, aby mieć wyższe świadczenie, muszą złożyć wniosek o przeliczenie zasiłku. Mają na to czas do 17 maja, a po tej dacie nie będą mogli złożyć wniosku i zasiłek będzie wypłacany w wysokości, jak dotychczas - czytamy.

Wniosek o ustalenie zasiłku macierzyńskiego w nowej wysokości powinien trafić do płatnika zasiłku, czyli pracodawcy, zleceniodawcy lub ZUS-u. Jeśli zasiłek wypłaca nam pracodawca lub zleceniodawca, to wniosek należy przekazać w formie pisemnej. Jeśli płatnikiem jest ZUS, wniosek może być również wysłany elektronicznie, np. przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (formularz POG).

Nowelizacja przepisów wydłużyła także o 9 tygodni urlop rodzicielski dla drugiego rodzica. Wniosek o jego udzielenie ubezpieczony rodzic składa do pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze