ZPP: wyższe wyceny nie ugaszą konfliktów płacowych w szpitalach powiatowych

Autor: JW, ZPP/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2019 11:08

Wnosimy o pilne przedstawienie propozycji dotyczących zasad przekazywania podmiotom leczniczym środków na wzrost wynagrodzeń, które pozwolą zażegnać konflikty płacowe wśród pracowników medycznych, spowodowane niefrasobliwymi decyzjami podejmowanymi przez obecnego ministra zdrowia - apeluje Związek Powiatów Polskich (ZPP).

ZPP: wyższe wyceny nie ugaszą konfliktów płacowych w szpitalach powiatowych
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

ZPP, w związku z zarządzeniami NFZ z 29 marca br. dot. zwiększenia wartości punktowych grup JGP dla zakresów chirurgia ogólna i choroby wewnętrzne (6 proc. z wyjątkami) oraz wprowadzeniu współczynnika 1,2 dla wybranych JGP z zakresu chirurgii ogólnej dla podmiotów będących na I i II poziomie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia, zwraca uwagę, że nie rozwiąże to problemów finansowych szpitali powiatowych.

"Wskazane podwyższenie wyceny świadczeń nie pozwoli szpitalom powiatowym pokryć rosnących kosztów prowadzonej działalności oraz nie zniweluje luki finansowej w finansach szpitali jaka powstała w 2018 r." - czytamy w stanowisku.

Związek obawia się, że to na podmioty lecznicze zostanie przerzucony ciężar wygospodarowania środków na podwyżki dla tych grup zawodowych, z którymi Ministerstwo Zdrowia prowadzi negocjacje w sprawie wzrostu wynagrodzeń.

Jak szacuje ZPP, po wprowadzeniu przewidzianych w zarządzeniach zmian, ryczałt dla szpitali I i II stopnia wzrośnie w stosunku do poprzedniego roku o 1,8-2,5 proc., w zależności od rodzaju udzielanych świadczeń. Związek podkreśla, że będzie to wzrost w granicach poziomu inflacji, a w niektórych podmiotach leczniczych nawet poniżej tegoż.

"Nie ma zatem żadnych realnych możliwości, aby ze wskazanych środków zapewnić wzrost wynagrodzeń dla takich grup jak fizjoterapeuci, rehabilitanci czy pracownicy laboratoriów, na oczekiwanym przez pracowników poziomie" - podsumowuje ZPP w piśmie z 24 kwietnia br.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum