ZPP: "regulacja lipcowa mocno nas zawiodła". Wiceminister spotkał się z zarządem Związku

Autor: oprac. JKB • Źródło: ZPP, Rynek Zdrowia23 września 2022 10:00

Członkowie Zarządu Związku Powiatów Polskich spotkali się, aby omówić bieżące sprawy istotne dla powiatów. W spotkaniu wziął udział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, który nakreślił sytuację szpitali powiatowych po 1 października br.

ZPP: "regulacja lipcowa mocno nas zawiodła". Wiceminister spotkał się z zarządem Związku
ZPP jest niezadowolony z propozycji Ministerstwa Zdrowia. Fot. ZPP.pl
  • Szpitale wraz ze Związkiem Powiatów Polskich do tej pory mocno nagłaśniały niepokojącą sytuację, z której jasno wynika, że zagwarantowane w ustawie podwyżki dla personelu nie będą realizowane ze względu na brak pieniędzy
  • W posiedzeniu Zarządu ZPP 20 wrzesnia wziął udział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, który podkreślił, że resortowi zależy na tym, aby zrealizować ustalenia w terminie mimo wcześniejszych niedociągnięć w tej sprawie
  • Wiceszef Ministerstwa Zdrowia wskazał, że 1 października nastąpią ważne zmiany – 16 proc. podwyzki wyceny swiadczeń dla tych podmiotów, które mają łącznie podwyżkę netto poniżej 16 proc. (takie wyrównanie otrzyma 200 szpitali)
  • Powyższa zmiana będzie obowiązywać przez 9 miesięcy, a następna wycena jest planowana na 1 lipca 2023 roku
  • Wiceminister zaznaczył przy tym, że przeszacowanie od 1 października będzie dotyczyło wyłącznie interny i kilku innych świadczeń

Trudna sytuacja szpitali powiatowych

Finanse szpitali powiatowych od wielu tygodni pozostają jednym z ważniejszych tematów branży. ZPP wiele razy alarmował o niewystarczających środkach na planowane podwyżki dla personelu. W ostatnim spotkaniu Zarządu ZPP wziął udział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, który objaśnił zaistniałą sytuację.

Wiceminister wskazał, że 1 października przewidziano ważne zmiany – głównym elementem będzie ustalone 16 proc. dla tych podmiotów, które mają łącznie podwyżkę netto poniżej 16 proc. (wyrównanie do 16 proc otrzyma ponad 200 szpitali). Owa zmiana będzie obowiązywała na 9 miesięcy, kolejna zmiana wycen planowana jest na 1 lipca 2023 roku.

Drugim elementem jest zapis o współczynniku korygującym, zgodnie z rozporządzeniem kwotowym dla poszczególnych szpitali. Rozmawiano o tym, by dla części szpitali został przygotowany program restrukturyzacyjny, by NFZ miał obowiązek ścisłej współpracy z tymi podmiotami, ale też ze wszystkimi w zakresie rozmów o tym, co można zrobić wspólnie, jak ewentualnie zmieniać kontrakty, by ta sytuacja się nie pogarszała – wskazano w podsumowaniu.

Następnym elementem jest szacunkowa zmiana wycen w zakresach:

  • SOR,
  • Izba przyjęć,
  • Nocna i świąteczna pomoc lekarska.

Zdaniem wiceministra zwiększony został również wskaźnik poszczególnych typów porad, ponieważ wprowadzono 5 różnych typów.

Zmiany wprowadzone przez resort

Wiceszef MZ miał objaśnić, że zostało ustalone podniesienie wycen porad dla pielęgniarek i lekarzy oraz dla tych podmiotów, które mają najniższe stawki. Wśród kolejnych zmian są współczynniki dla świadczeń JGP realizowanych w świadczeniach z zakresu chorób wewnętrznych. Resort zdrowia chce także zalecić NFZ, aby I kwartał, który jest realizowany (od 1 października do końca roku), był wypłacony niezłocznie w jednej transzy za okres 3 miesięcy. Wiceminister przyznał, że sytuacja jest różna i nic więcej nie są w stanie zaplanować – podano w komunikacie.

Wiceminister podczas spotkania był pytany o to, czy resort zamierza uwzględnić w pracach rosnące koszty mediów – starostowie zwrócili uwagę, że wymieniona podwyżka 16 proc. jest niewystarczająca. Chcąc doprecyzować poruszone kwestie, wiceminister Miłkowski wskazał, że przeszacowanie od października będzie dotyczyło tylko interny i kilku innych świadczeń, natomiast od 1 stycznia zaczną obowiązywać właściwe taryfy dla świadczeń.

Głos w sprawie zabrał również prezes Zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych Waldemar Malinowski. Podkreślił, że dyrektorzy szpitali koncentrują się na tym co tu i teraz, ponieważ regulacja lipcowa mocno zawiodła i jego zdaniem 16 proc. nie pomoże. Dodał: "żałuję, że ministerstwo nie przyjrzało się propozycji reformy stworzonej przez Związek Powiatów Polskich, bo to był super pomysł".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum