ZPP: mechanizm korygujący nie wystarcza. Szpitale powiatowe "oszukane" w sprawie wycen?

Autor: oprac. JKB • Źródło: ZPP, Rynek Zdrowia17 listopada 2022 09:15

W trakcie spotkania członków Zarządu Związku Powiatów Polskich, a także członków Komisji Rewizyjnej  i przedstawicieli ZPP w Zespole ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego omawiano problemy finansowe powiatów – z naciskiem na sytuację szpitali.

ZPP: mechanizm korygujący nie wystarcza. Szpitale powiatowe "oszukane" w sprawie wycen?
ZPP podjął temat związany z finansami szpitali powiatowych. Fot. AdobeStock
  • Podczas spotkania ZPP zebrani starostowie podkreślili, że powiatom grozi realna zapaść finansowa
  • Co więcej, zdaniem ZPP ze względu na wysoką inflację – przewidzianą także na przyszły rok – bez dodatkowych środków w 2023 roku powiaty nie będą w stanie utrzymać dotychczasowej liczby oraz jakości świadczonych usług
  • Część powiatowych szpitali nie ma już pieniędzy na wynagrodzenia albo na pokrycie kosztów składek na ubezpieczenia społeczne
  • ZPP podaje, że największe problemy będą miały szpitale objęte mechanizmem wyrównania wysokości kontraktu do 16 proc. od września 2022 roku – mechanizm jest niewystarczający

Spotkanie ZPP w sprawie finansów

Jak informuje Związek Powiatów Polskich, 15 listopada miało miejsce spotkanie członków Zarządu ZPP, członków Komisji Rewizyjnej i przedstawicieli ZPP w Zespole ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST. Szczególnie ważnym tematem podjętym podczas zebrania była sytuacja finansowa szpitali powiatowych.

Z relacji wynika, że powiatom grozi zapaść finansowa. Z kolei przy wysokiej inflacji przewidzianej także na przyszły rok ZPP przewiduje, że bez dodatkowych środków w 2023 roku powiaty nie będą w stanie utrzymać dotychczasowej liczby oraz jakości świadczonych usług publicznych.

Problemy szpitali powiatowych

Podczas tego samego spotkania ZPP omówiono także sytuację szpitali powiatowych i nieprawidłowych wycen procedur medycznych. Prezes Zarządu zrelacjonował spotkanie z Zarządem Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych i przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

Okazuje się, że już teraz część szpitali nie ma pieniędzy na wynagrodzenia albo na pokrycie kosztów składek na ubezpieczenia społeczne – ZPP wyjaśnia, że pod koniec roku w takiej sytuacji może się znaleźć nawet 200 placówek. Zauważalne problemy będą miały w związku z tym szpitale objęte mechanizmem wyrównania wysokości kontraktu do 16 proc. od września tego roku.  Jak wykazali uczestnicy spotkania, wskazany mechanizm jest niewystarczający i nie uwzględnia innych kosztów, jakie muszą ponieść szpitale.

Katastrofalne dla sytuacji finansowej było włączenie od 1 lipca w wycenę świadczeń wszystkich środków przekazywanych przed 1 lipca 2022 roku na podwyżki wynagrodzeń tzw. odrębnymi strumieniami. Jak wskazali uczestnicy spotkania, szpitale powiatowe  w kwestii wycen zostały oszukane, w konsekwencji czego mogą stracić płynność finansową – podkreśla ZPP.

Pod koniec spotkania wszyscy uczestnicy zadeklarowali podjęcie radykalnych działań, które pozwolą na zadbanie o finanse powiatów i szpitali.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum