ZPP i OZPSP: dramatyczna sytuacja szpitali powiatowych, zadłużonych jest już ponad 90 proc. z nich

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 17 września 2019 17:42

- Na 260 szpitali powiatowych w Polsce ponad 90 proc. wykazuje stratę finansową. Dla porównania jeszcze w roku 2017 - 55 proc. szpitali powiatowych miało dodatni wynik finansowy. Jeśli nie urealnimy wycen ryczałtów "sieci szpitali" czeka nas zapaść na rynku ochrony zdrowia - twierdzi Andrzej Płonka, prezes zarządu Związku Powiatów Polskich, starosta bielski.

ZPP i OZPSP: dramatyczna sytuacja szpitali powiatowych, zadłużonych jest już ponad 90 proc. z nich
Fot. archiwum

Jak wynika z raportu "Szpitale powiatowe - dzisiejszy stan, jutrzejsze perspektywy" powstałego z inicjatywy Związku Powiatów Polskich oraz Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, zaprezentowanego podczas wtorkowej (17 września) konferencji w Warszawie, za dramatyczną sytuację większości szpitali w Polsce, w tym głównie szpitali miejskich i powiatowych, ma odpowiadać wprowadzenie sieci szpitali bez zapewnienia właściwego poziomu finansowania.

Eksperci wskazują także na negocjowanie na poziomie centralnym podwyżek oraz warunków pracy dla poszczególnych grup zawodowych pracujących w sektorze ochrony zdrowia bez zagwarantowania podmiotom leczniczym środków pozwalających na spełnienie tych oczekiwań. To kolejny powód trudności finansowych w jakie popadły szpitale.

Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych podkreśla, że zaprezentowany raport przedstawia rzeczywistą sytuację szpitali powiatowych w kraju.

- Jest to raport bardzo rzetelny. Na 260 szpitali powiatowych odpowiedzi przesłało, aż 120 szpitali powiatowych. Wnioski wyraźnie wskazują na dramatyczne zadłużenie tych placówek. Niestety zadłużenie rośnie dramatycznie od 2017 roku. W ubiegłym roku średni poziom zadłużenia szpitala wynosił 2 mln zł, obecnie zadłużenie za pierwsze półrocze sięga średnio 2,5 mln zł, na koniec roku będzie to średnio 5 mln zł - wyjaśnił Malinowski.

Jego zdaniem rok 2019 będzie zdecydowanie gorszy dla szpitali niż 2018. W pierwszym półroczu tego roku, jedynie 10 szpitali z wymienionej grupy przynosiło zysk, reszta placówek się zadłuża.

Raport pokazuje, że najbardziej obciążające są te decyzje, które dotyczą wynagrodzeń.

- Zarządzający placówkami medycznymi mają do dyspozycji pewne kwoty, na które stać system. W tych kwotach musimy się poruszać. Co ma jednak zrobić zarządzający szpitalem, jeśli musi wypłacić podwyżki zarządzone centralnie, pomimo, że nie otrzymał na nie środków. Dziś mamy taką sytuację, że niektóre szpitale nawet 85 proc. swoich środków przeznaczają na wynagrodzenia. Na świadczenia medyczne pozostaje im tylko 15 proc. To stanowczo za mało - mówił prezes Malinowski.

Jak przekonuje Andrzej Płonka, prezes zarządu Związku Powiatów Polskich, starosta bielski, aby uzdrowić obecną sytuację konieczne jest uaktualnienie wyceny ryczałtu.

- Dziś szpitale pracują na poziomie finansowym z roku 2015. Niewiele się  w tym zakresie zmieniło oprócz tego, że różne grupy zawodowe, które protestowały dostały podwyżkę - tłumaczy Płonka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum