×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

ZPP chce lepszej wyceny specjalistycznych karetek. Apeluje do resortu zdrowia o jej weryfikację

Autor: oprac. KM • Źródło: Dziennik Warto Wiedzieć13 lutego 2023 13:31

Związek Powiatów Polskich chce, by Ministerstwo Zdrowia ponownie wyceniło niedoszacowane, zdaniem Związku, koszty dobokaretki typu S, czyli karetki specjalistycznej.

ZPP chce lepszej wyceny specjalistycznych karetek. Apeluje do resortu zdrowia o jej weryfikację
Koszty skutków niedoszacowania wycen dobokaretki typu S ponoszą świadczeniodawcy - zauważa ZPP. Fot. Shutterstock
  • Związek Powiatów Polskich przypomniał o wycenie dobokaretki, która do końca 2022 roku obowiązywała dla specjalistycznych karetek (typ S)
  • Organizacja twierdzi, że wycena jest nieadekwatna
  • ZPP zaapelował do wiceministra zdrowia o weryfikację wyceny

Wyceny specjalistycznych dobokaretek niedoszacowane?

Związek Powiatów Polskich zaapelował do wiceministra zdrowia Waldemara Kraski o weryfikację wyceny dobokaretek typu S (specjalistycznych) w czasie najbliższego posiedzenia Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej, działającego w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W ocenie ZPP metodologia przyjęta przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pozostaje w sprzeczności z intencją ustawodawcy.

Jak podkreślił ZPP, wyceny obowiązujące do końca 2022 roku na mocy ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym pozwalały precyzyjnie określić fundusze, jakie miałyby być przeznaczone na finansowane zadań zespołów ratownictwa medycznego poza zespołami lotniczymi.

Proponowane pieniądze były ponadto zgodne z zapisami umów międzynarodowych i dysponowane przez wojewodów ze specjalnie w tym celu wydzielonej części budżetu państwa. Ustawę uchylono na mocy nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Wycena wciąż zaniżona

- Wycena ta została przeprowadzona wbrew obowiązującemu wówczas przepisowi, który za podstawę ustalenia wysokości środków na funkcjonowanie podstawowych zespołów ratownictwa medycznego nakazywał przyjmowanie kosztu całodobowego utrzymania zespołu specjalistycznego - podnosi ZPP.

AOTMiT przyjęła więc, zdaniem ekspertów Związku, metodologię wyceny wbrew woli ustawodawcy. Wycena przyjęta 8 września 2021 ustalała koszt dobokaretki typu S na podstawie kosztu dobokaretki typu P, bo tych drugich - jak argumentowała wówczas AOTMiT - było więcej. 

Po protestach ratowników medycznych wycena została zaktualizowana i przyjęte 8 września rozwiązania cofnięto. Jak podkreślił ZPP, z porozumienia między resortem zdrowia a ratownikami wynikało, że od października 2021 r. budżet na ratownictwo się zwiększy, m.in. dzięki zwiększeniu wyceny dobokaretek AOTMiT.

Teraz jednak Związek Powiatów Polskich zauważa, że koszty specjalistycznej dobokaretki są niedoszacowane: w październiku 2021 określono je na 5579,50 zł, chociaż rzeczywiście wynosiły 6913,16 zł.

W kwietniu 2022 problem powtórzył się i dobokaretkę S wyceniono na 6570,75 zł mimo rzeczywistych kosztów 8496 zł. ZPP zauważa więc, że "skutki przyjęcia błędnej metodologii ustalania wyceny dobokaretki dla zespołu typu S trwają", a koszty tych skutków ponoszą świadczeniodawcy. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze