Z nadciśnieniem znowu również do kardiologa

Autor: Gazeta Wyborcza, LJ/ Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2009 13:26

Pod koniec ubiegłego roku Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił nowe wymagania dotyczące warunków, jakie muszą spełnić placówki, które chcą leczyć pacjentów chorych na nadciśnienie tętnicze z ciężkimi powikłaniami. Obecnie płatnik wycofuje się z tego pomysłu - pisze Gazeta Wyborcza.

Wymagania były uzgodnione z konsultantem krajowym i przez niego zaproponowane. Jak wtedy tłumaczył Krzysztof Narkiewicz, krajowy konsultant w dziedzinie hipertensjologii, podniesienie wymogów miało zapobiegać nadużyciom w szpitalach. Jego zdaniem, chorzy na nadciśnienie, z ciężkimi powikłaniami, powinni być kierowani do wysokospecjalistycznych ośrodków. Tymczasem…

- W ogóle tam nie trafiali, ponieważ małym szpitalom opłacało się ich trzymać u siebie – przekonywał profesor Krzysztof Narkiewicz.

Problem w tym, że wymagania były mało realne do spełnienia: dwóch specjalistów w dziedzinie hipertensjologii w oddziale zatrudnionych na pełnym etacie oraz wymagania sprzętowe, m.in. rezonans magnetyczny i renoscyntygraf, czyli urządzenie do izotopowego badania nerek.

- Przy obecnej liczbie hipertensjologów to był absurdalny przepis - komentował pomysł Funduszu prof. Andrzej Więcek, kierownik Kliniki Nefrologii, Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii w Katowicach.

W kraju jest 100 hipertensjologów. W regionie śląskim - 13, w łódzkim - 3, w lubelskim - 2, sześciu w trakcie specjalizacji. W niektórych regionach nie ma ich w ogóle. Również nieliczne oddziały szpitalne mogły spełnić warunki płatnika.

Problem z dostępem do leczenia pogłębił się. Wymóg NFZ wywołał też spór między lekarzami różnych sepcjalności. Hipertensjologia to stosunkowo nowa specjalizacja.

- Uważam ją za sztuczny twór. Kardiolodzy są wystarczająco dobrze wyszkoleni do leczenia także ciężkich przypadków nadciśnienia tętniczego – twierdziła dr Hanna Lewandowska-Stanek ze Szpitala im. Jana Bożego w Lublinie.

W rozwiązanie problemu zaangażował się m.in. rzecznik praw obywatelskich. W efekcie Narodowy Fundusz Zdrowia złagodził wymogi wobec szpitali, które chcą leczyć pacjentów z nadciśnieniem. W najnowszej wersji wymogów dla szpitali zniesiono zarówno warunek zatrudnienia hiperstensjologów, jak i wymogi sprzętowe.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum