Z kodem lub numerem, czyli opaski na różne sposoby

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2013 16:32

Od początku roku w szpitalach obowiązuje nowy sposób identyfikacji chorych. Każdy pacjent przyjmowany na leczenie wpisywany jest do rejestru chorych i otrzymuje specjalną bransoletkę. Taki obowiązek nakłada na lecznice art. 36 ustawy o działalności leczniczej.

Z kodem lub numerem, czyli opaski na różne sposoby

Nie oznacza to jednak konieczności kupowania czytników i drukarek kodów, na co skarżą się dyrektorzy niektórych szpitali.

Na przykład Andrzej Piotrowski, dyrektor do spraw medycznych Szpitala Specjalistycznego Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie, tłumaczy w Gazecie Wyborczej, że szpital nie kupił urządzeń kodujących i czytników ze względu na duże koszty (200-300 tys. zł), bo placówki nie stać na to.

Dlatego na opaskach, zamiast kodów kreskowych, umieszczane są numery pacjentów z księgi głównej.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Krzysztof Bąk wyjaśnia, że obowiązek wprowadzenia opasek nie oznacza konieczności stosowania kodu kreskowego czy innych kodów, których odczytanie wymaga zakupu specjalnych urządzeń.

Znakiem identyfikacyjnym może być np. numer pacjenta w księdze głównej albo inny niepowtarzalny numer przypisany pacjentowi. Chodzi o takie rozwiązanie, które zapewni możliwość ustalenia wymaganych ustawą danych pacjenta, a jednocześnie uniemożliwi jego identyfikację przez osoby nieuprawnione.

Szpitale w różny sposób realizują wspomniany obowiązek. - W dużych placówkach to zrozumiały wymóg, w małych - niekoniecznie - uważa Marek Nowak, dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu, w którym już dawno wprowadzono opaski.

- W dużym szpitalu przyjmującym 50 tys. chorych rocznie - indywidualna identyfikacja pacjenta jest potrzebna i uzasadniona. Natomiast mam wątpliwości co do tego systemu w niewielkich szpitalach, na przykład 40-łóżkowych, w których personel zna pacjentów i wie, na co chorują - powiedział nam Marek Nowak.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum