PAP/Rynek Zdrowia | 10-01-2010 22:56

XVIII Finał WOŚP: Orkiestra ma już na koncie ponad 30 mln złotych!

Tak było około godz. 23 w niedzielę. To najlepszy wynik o tej porze w całej historii WOŚP.

22 mln zł o godz. 22 to kolejny rekord WOŚP

Do godziny 11.00 w niedzielę 10 stycznia zebrano prawie 3 mln zł, a do południa na koncie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znajdowało się już ok. czterech mln złotych. Z godziny na godzinę suma rosła. Po 19.00 informacje mówiły już o ponad 10 mln złotych.

Ale to jeszcze nie koniec. Oficjalnie Finał kończy się w niedzielę o północy, jednak internetowe aukcje potrwają do końca stycznia. Całkowity efekt zbiórki pieniędzy poznamy za kilka tygodni.

XVIII Finał WOŚP rozpoczął się w Poznaniu o 9 rano. Potem Jurek Owsiak przyleciał do Warszawy (choć nie bez problemów – nie miał przy sobie dokumentów i były kłopoty przy odprawie na lotnisku w Poznaniu).

W tym roku na rzecz WOŚP kwestuje ponad 120 tysięcy wolontariuszy. Można też wziąć udział w jednej z ponad 26 tys. aukcji internetowych. Darowizny można wpłacać też na konto fundacji lub dzwoniąc na na specjalną linię telefoniczną.

Za zebrane środki w tym roku Fundacja zamierza kupić wysokospecjalistyczny sprzęt dla klinik onkologicznych.

– Będziemy zbierać pieniądze aby kupić sprzęt dla dzieci, aby pomóc szpitalom - mówił w Poznaniu Jerzy Owsiak podczas inauguracji Finału.

Podobny cel wyznaczyli sobie organizatorzy zbiórki w 2009 roku. Zebrano wówczas ponad 40 mln zł, za które zakupiono m.in. aparaty do wstępnej diagnostyki onkologicznej.

Nad spokojnym przebiegiem kwest w kraju czuwa kilkanaście tysięcy policjantów wspieranych przez kilkuset żandarmów wojskowych. Funkcjonariusze kontrolują czy zbiórki pieniędzy prowadzą osoby do tego uprawnione, aby zapobiec różnego rodzaju oszustwom.

Mimo to, nie obyło się bez incydentów. W Płocku młody chłopak napadł na dwie wolontariuszki. Na szczęście nie udało mu się odebrać pieniedzy. W Bielsku-Białej dwóch nastolatków udających ratowników PCK okradło kwestujących. W Zabierzowie i Oświęcimiu doszło do napaści na wolontariuszy WOŚP. Małopolska policja zatrzymała także dwóch fałszywych wolontariuszy, którzy w sobotę wieczorem kwestowali przy centrum handlowym.

Podczas XVIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w całym kraju doszło w sumie do 50 incydentów mających związek z kwestami na rzecz WOŚP. Mimo to Mariusz Góra z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji ocenia, że i tak było spokojnie. Ostateczne dane będą znane w poniedziałek rano. Dla porównania: podczas ubiegłorocznej akcji WOŚP w całym kraju doszło do 62 incydentów.

Orkiestra gra w całej Polsce, a także za granicą. W tym roku po raz drugi w Paryżu. Już od kilku dni puszki na datki na WOŚP są wystawione w polskim konsulacie, sklepach i restauracjach w stolicy Francji i okolicach. W niedzielę od rana około dwudziestu wolontariuszy zbiera pieniądze przed kilkoma kościołami w stolicy i regionie paryskim.

WOŚP gra również m.in. w USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Już w niedzielę rano wolontariusze ze sztabu berlińskiej WOŚP rozpoczęli kwestę pod kościołami polskimi w dzielnicach Kreuzberg i Spandau, gdzie zazwyczaj udaje się zebrać najwięcej datków.

Pierwszy raz WOŚP zagrała 3 stycznia 1993 roku. Zbierano wówczas pieniądze na pomoc dzieciom z chorobami serca. W czasie kolejnych edycji zbierano fundusze m.in. na zakup sprzętu dla klinik onkologicznych, ratowanie dzieci z chorobami serca, ratowanie życia noworodków, ratowanie życia dzieci z chorobami nerek, zakup sprzętu diagnostycznego w neonatologii i pediatrii.