Wyższe sumy gwarancyjne w OC lekarzy - od 100 tys. euro

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 10 września 2011 11:33

Resort finansów chce by od przyszłego roku lekarze prowadzący własną praktykę lub zatrudnieni na kontraktach płacili wyższe sumy gwarancyjne w ubezpieczeniu OC. Chodzi o pokrycie sum coraz wyższych odszkodowań z tytułu błędu medycznego.

Wyższe sumy gwarancyjne w OC lekarzy - od 100 tys. euro
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Obecnie płacone składki nie pokrywają rosnącej liczby i kwot wypłacanych z tego tytułu odszkodowań.

Projekt rozporządzenia w tej sprawie przewiduje, że bez względu na specjalizację lekarze będą musieli wykupić wysokie ubezpieczenia - przypomina Dziennik Gazeta Prawna. I tak 100 tys. euro, będzie zabezpieczać przed jednym roszczeniem pacjenta, 500 tys. euro, zabezpieczy przed kilkoma roszczeniami. Obecnie minimalna suma gwarancyjna w przypadku niektórych szkód wynosi 25 tys. euro.

Według projektu ropzorządzenia, wyższe składki doprowadzą do tego, że suma gwarantowana ofiarom błędu medycznego popełnionego przez lekarza internistę wzrośnie czterokrotnie, a przez dentystę - dwukrotnie. W przypadku szkód spowodowanych przez specjalistów tych dziedzin medycyny, które są obarczone dużym ryzykiem błędu, np. położników czy chirurgów, pozostanie jednak na dotychczasowym poziomie.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum