Wyszków: trzeba znaleźć 5 mln zł, grunty pod szpitalem są prywatne

Autor: Nowy Wyszkowiak/Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2016 12:23

Samorząd wyszkowski musi znaleźć 5 mln zł na zaspokojenie roszczeń właścicieli gruntów pod szpitalem powiatowym. Bardzo możliwe, że konieczne okaże się zaciągnięcie kredytu.

Wyszków: trzeba znaleźć 5 mln zł, grunty pod szpitalem są prywatne
Sąd uznał, że grunty pod szpitalem są prywatną wlasnością, samorząd musi znaleźć 5 mln zł. Fot. PTWP

Wyrok sądu nie pozostawia wątpliwości: działka szpitalna należy do spadkobierców rodziny, której grunty przejął  Skarb Państwa na podstawie dekretu o reformie rolnej z 1944 r. Grunty nie mogły zostać przejęte na podstawie tego dekretu, ponieważ ich powierzchnia w sumie nie przekraczała 50 ha.

Stroną w sprawie 4 hektarów gruntu pod szpitalem jest Skarb Państwa, reprezentowany przez starostę i wojewodę. Ponieważ spadkobiercy wpisali się w księgi wieczyste, samorząd do którego należy szpital musi znaleźć środki na wykupienie działki zajmowanej przez Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie - informuje Nowy Wyszkowiak.

Władze miasta ubiegają się o państwową dotację na pokrycie roszczeń spadkobierców właścicieli działki i przekonują, że samorząd nie powinien ponosić finansowych konsekwencji za decyzje podejmowane 70 lat temu.

Na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych 1 grudnia przepadła poprawka o zabezpieczenie w budżecie państwa na 2017 r. środków na pokrycie roszczeń.

Jeśli pomocy z państwowego budżetu nie uda się uzyskać, powiat stanie przed koniecznością zaciągnięcia kredytu. Cała nadzieja w tym, że - jak tłumaczy na łamach Nowego Wyszkowiaka starosta Bogdan Pągowski  - jeśli powiat zaciągnie kredyt, nadal będzie mógł wystąpić o regres tych środków.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum