Wypalenie zawodowe medyków pogłębia kryzys kadrowy. Ponad 30 proc. lekarzy ma zaburzenia depresyjne

Autor: MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, Fundacja Nie Widać Po Mnie12 września 2022 19:00

Co trzeci medyk w Polsce cierpi na stany depresyjne lub lękowe. O zdrowiu psychicznym personelu medycznego będą rozmawiać eksperci 14 września podczas konferencji "Bezpieczny medyk to bezpieczny pacjent" organizowanej przez Fundację Nie Widać Po Mnie we współpracy z Naczelną Izbą Lekarską (NIL).

Wypalenie zawodowe medyków pogłębia kryzys kadrowy. Ponad 30 proc. lekarzy ma zaburzenia depresyjne
Ponad 30 proc. badanych lekarzy przyznaje się do zaburzeń depresyjnych i lękowych Fot. Shuttertock
  • Fundacja Nie Widać Po Mnie przeprowadziła badania wśród lekarzy z Polski i z Holandii. Ponad 30 proc. badanych przyznało, że cierpi na zaburzenia depresyjne i lękowe
  • Niestety wielu wstydzi się do tego przyznać i nie szuka profesjonalnej pomocy
  • O problemie rozmawiać będą w najbliższą środę, 14 września, eksperci Fundacji oraz Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL)

"Bezpieczny medyk to bezpieczny pacjent". Ważna konferencja Fundacji Nie Widać Po Mnie 

Choć problem zaburzeń lękowych i depresyjnych u lekarzy nie jest nowy, to dopiero pandemia spowodowała, że zaczęliśmy głośno o nim rozmawiać. Z badań przeprowadzonych przez Fundację Nie Widać Po Mnie wynika, że cierpi na nie ponad 30 proc. lekarzy w Polsce.

Jak podkreślają eksperci organizacji, osoby pracujące w zawodach bezpośrednio związanych z ratowaniem życia narażone są na przewlekły stres, który wpływa na zdolności poznawcze i poziom percepcji, a także może być czynnikiem rozwoju wielu chorób o podłożu psychicznym, somatycznym i psychosomatycznym.

Swoje wyniki badań specjaliści odnieśli do stanu kondycji psychicznej personelu medycznego z Holandii. O rezultatach porównania będą mówili podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej "Bezpieczny medyk to bezpieczny pacjent - o zdrowiu psychicznym medyków", która rozpocznie się w środę, 14 września, o godz. 10:30 w siedzibie NIL (ul. Sobieskiego 110, Warszawa; sala konferencyjna w Ośrodku Doskonalenia Zawodowego). 

Będzie okazja także zasięgnąć wiedzy o dostępnych formach wsparcia dla personelu medycznego. Fundacja Nie Widać Po Mnie opracowała autorski program, który pomóc ma pracownikom służby zdrowia zadbać o kondycję psychiczną – projekt W(y)SPA. Dzięki specjalnej platformie medycy mogą skorzystać z pomocy specjalistów online, za pośrednictwem wideorozmowy lub czatu albo telefonicznie. Powstała również grupa wsparcia oraz baza webinarów.

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie organizuje natomiast grupę Balinta. To forma grupowej terapii, w której analizuje się emocje towarzyszące stresującym sytuacjom.

Organizatorami wydarzenia są Fundacja Nie Widać Po Mnie i Naczelna Izba
Lekarska. 
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum