Wypalenie zawodowe. 4 pierwsze objawy, których nie można lekceważyć

Artykuł dostarczony przez gowork.pl • 08 września 2022 14:22

Wypalenie zawodowe pojawia się zazwyczaj bardzo powoli. Dlatego nie zauważamy pierwszych jego symptomów i przyzwyczajamy się do obniżonego komfortu wykonywania pracy. Wiele osób boi się także przyznać do problemu. Zazwyczaj swoją niedyspozycję przypisuje innym przyczynom. W ten sposób tylko na krótki czas odsuwają taką kwestię na bok. Jakie 4 pierwsze objawy wskazują na to, że nie należy jednak tego lekceważyć? Podpowiadamy.

Wypalenie zawodowe. 4 pierwsze objawy, których nie można lekceważyć
Fot. freepik.com
1. Znudzenie sukcesami

Wypalenie zawodowe. 4 pierwsze objawy, których nie można lekceważyć. Wśród nich jest wyraźne znudzenie osiąganymi sukcesami. Zazwyczaj wyjątkowe osiągnięcia w pracy to powód do dumy i świętowania. Niezależnie od tego czy są one związane z lepszym wynikiem finansowym, czy wyłącznie z satysfakcją osiągnięcia określonych celów. Sukcesy i porażki to nieodłączony element praktycznie w każdej pracy. Jeśli nie wywołują one u nas żadnych emocji i przechodzimy z nimi do porządku dziennego, to może oznaczać, że zaczyna brakować nam odpowiedniej motywacji. Przyczyną może być powoli narastające wypalenie zawodowe.

Sukcesy są w dużym stopniu ignorowane, natomiast porażki są traktowane bardzo osobiście. Pojawia się wyczerpanie obowiązkami w pracy. Problem ten wyraźnie widać głównie u osób, które bardzo mocno angażują się w sukcesy przedsiębiorstwa, zwłaszcza emocjonalnie. Tak mocne zintegrowanie się z firmą może w ostateczności właśnie doprowadzić do tego, że zacznie zanikać radość z sukcesów. Pojawią się za to efekty rozczarowania całą sytuacją i chęć uzyskania jeszcze lepszych wyników z nadzieją, że coś się zmieni. Jest to jednak błędne koło, które prowadzi do spadku samooceny.

2. Nieustanne napięcie psychofizyczne i stres

Osoby, u których rozwija się wypalenie zawodowe, odczuwają stres już na samą myśl o powrocie do pracy. Pojawia się bardzo zauważalne napięcie psychofizyczne, zwłaszcza po dłuższym okresie urlopu. W skrajnych przypadkach mogą także wystąpić objawy somatyczne jak na przykład różnego rodzaju bóle, a nawet wymioty. Pojawiają się pesymistyczne myśli, pracownika może także przytłoczyć niesłuszne poczucie winy za brak wyraźnych sukcesów na jego stanowisku. Warto wiedzieć, że pośrednia przyczyna w takim przypadku może tkwić w niewłaściwej organizacji zadań oraz braku wsparcia od przełożonych. Problem może z czasem narastać, doprowadzając pracownika do próby maksymalnego zdystansowania się od pozostałych osób w biurze.

W zależności od charakteru danej osoby stres może znaleźć ujście w dość nieprzewidywalny sposób. Może pojawić się nieuzasadniona agresja w kierunku współpracowników. Zazwyczaj jest ona tylko werbalna. Alarmującym sygnałem jest jednak sytuacja, w której złość jest kierowana w stronę klientów i kontrahentów. Dość często nieświadomie i niezasłużenie. Konsekwencją może być narastające ryzyko zwolnienia.

3. Niska samoocena

U niektórych osób rozwija się niska samoocena i defensywne zachowania. Pojawia się bierność i brak ukierunkowania na określone cele. W myśli wkradają się fałszywe przekonania o braku przydatności dla pracodawcy. Takie osoby zaczynają nerwowo przeglądać oferty pracy i szukać nowych stanowisk. Wizualizują siebie w zupełnie innym środowisku, w którym panuje odmienny klimat. Nawet jeśli wysyłają CV, to jednak nie podejmują ryzyka i boją się zmian. Podczas rozmów kwalifikacyjnych starają się przedstawić siebie z nieco gorszej strony. Liczą na to, że dany pracodawca nie zgodzi się na ich zatrudnienie. Podświadomie chcą pozostać w starej firmie, mimo tego, że czują się tam zupełnie wypaleni i bez pasji.

Niska samoocena wpływa na trudności z podejmowaniem decyzji, czyni taką osobę szczególnie wrażliwą na jakiekolwiek słowa krytyki. Pojawia się niedościgniona chęć bycia perfekcyjnym w każdym zleconym zadaniu. Porażki pogłębiają poczucie bezwartościowości i beznadziejności.

Warto się wtedy zastanowić nad zmianą miejsca zatrudnienia i przejrzeć ogłoszenia o pracę w Częstochowie na GoWork.pl

4. Ciągłe zmęczenie i obniżona wydajność

Bardzo mylącą przyczyną wypalenia zawodowego jest ciągłe zmęczenie. Można pomylić te objawy z przeziębieniem lub zmianą pogody. Nie można jednak ich bagatelizować, ponieważ z czasem mogą pojawić się poważniejsze problemy. Między innymi bezsenność, bóle głowy, brak chęci do jedzenia i aktywności fizycznej. W konsekwencji wpływa to na cały organizm, który staje się podatniejszy na różnego rodzaju choroby.

Jeśli warunki pracy pozostają niezmienne i pojawia się obniżona wydajność, to może oznaczać, że powoli rozwija się wypalenie zawodowe. W takim przypadku nawet proste czynności zaczynają być nieprzyjemne i bardzo męczące. Nie zawsze udaje się je ukończyć na czas, nawet jeśli wcześniej nie były one w niewielkim stopniu wymagające. Zmęczenie pojawia się zaledwie kilka godzin w trakcie pracy i trwa aż do samego momentu powrotu do domu. Przyjemności, które do tej pory sprawiały radość i regenerowały energię, przestają działać w ten sam sposób. Ciężko odpocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy. Niska wydajność z czasem zaczyna objawiać się także podczas obowiązków domowych, ponieważ umysł jest nieustannie zaprzątany myślami o tym co działo się w pracy.