Wynagrodzenie pielęgniarek mocno w górę. Dwie podwyżki dla dwóch grup

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia. Prawo.pl12 listopada 2021 13:19

Minister zdrowia obiecał podwyżki w ochronie zdrowia i pokazał nową tabelę plac, która będzie obowiązywała od lipca przyszłego roku. Podwyżki otrzymają m.in. pielęgniarki oraz polożne. Ile konkretnie zarobią?

Wynagrodzenie pielęgniarek mocno w górę. Dwie podwyżki dla dwóch grup
  • Minister zdrowia zapowiedział podwyżki w ochronie zdrowia i pokazał nową tabelę plac
  • Będzie obowiązywała od lipca 2022 roku. Podwyżki minimalnych wynagrodzeń zostaną wprowadzone w drodze ustawy
  • Porozumienie w tej sprawie zawarto 5 listopada w ramach Zespołu Trójstronnego do spraw ochrony zdrowia
  • Na wyższe najniższe wynagrodzenie mogą liczyć między innymi pielęgniarki oraz położne
  • W zależności od zaszeregowania do danej grupy zawodowej otrzymają ok. 1000 albo prawie 1500 zł więcej

Zawarto porozumienie w sprawie nowych wynagrodzeń w ochronie zdrowia

Porozumienie w sprawie podwyżek minimalnych wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia podpisano w ubiegły piątek, 5 listopada.

Zostało zawarte w ramach Zespołu Trójstronnego, w którym nie uczestniczą medycy skupieni wokół Białego Miasteczka. Po tej stronie, a jest tu m.in. Naczelna Rada Lekarska czy Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, a także Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, akceptacji dla porozumienia nie ma.

Dodajmy, że dokument zakłada m.in. że od 1 lipca 2022 roku wejdą w życie nowe wynagrodzenia minimalne dla pielęgniarek, lekarzy, ratowników, diagnostów, fizjoterapeutów czy opiekunów medycznych.

Sprawdź: Nowe wynagrodzenia w ochronie zdrowia ustalone. MZ ogłosił, kto ile dostanie

Tabela płac po nowemu. Nowe zarobki pielęgniarek, lekarzy, ratowników i opiekunów

Nowe wynagrodzenie pielęgniarek i nowy podział na grupy. Co się zmieni?

Ile zarobi pielęgniarka i położna? Jakie podwyżki?

Jak zmieni się najniższe wynagrodzenie pielęgniarek? W zależności od zaszeregowania do danej grupy zawodowej otrzymają ok. 1000 albo prawie 1500 zł więcej.

Porozumienie zakłada także ważną zmianę formalną dla pielęgniarek: te z wykształceniem średnim zostały przekwalifikowane do grupy z wyższym wykształceniem.

Podwyżki dla pielęgniarek: 

  • Pielęgniarka i położna, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż w pkt. 1-4 wymagający tytułu magistra; pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia (studia 1 stopnia) i specjalizacji albo ze średnim wykształceniem i specjalizacją – wzrost współczynnika z 0,81 do 1,02. Szacunkowy wzrost o 1029 zł, co da prawdopodobnie około 5631 zł.
  • Pielęgniarka, położna, inny pracownik medyczny wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-5 wymagający wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia pielęgniarka albo położna wymagająca średniego wykształcenia, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającego zastosowanie w ochronie zdrowia - wzrost współczynnika z 0,73 do 0,94. Szacunkowy wzrost wynagrodzenia o 1443 zł, co daje po podwyżce około 5 215 zł.

Dodajmy jednak, że wymienione wyżej kwoty to szacunki. Jeśli chodzi o wysokość nowego minimalnego wynagrodzenia kluczowa dla wyliczeń jest bowiem kwota bazowa równa wartości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto, według wyliczeń Ministerstwa Zdrowia ma wynieść ok. 5 548 zł.

Przy okazji podpisania porozumienia minister zdrowia zwracał również uwagę, że najniższe wynagrodzenie pracowników ochrony zdrowia to minimalne wynagrodzenie, do którego dodawane są m.in. różne dodatki, np. za dyżury.

Czytaj również: Wynagrodzenie opiekunów medycznych mocno w górę. Jaką podwyżkę dostaną?

MZ zapowiedział podwyżki. Tyle teraz zarabia pielęgniarka, lekarz, ratownik, diagnosta i salowa

Kraska o podwyżkach i Białym Miasteczku. "Powinniśmy skupić się na zdrowiu i życiu Polaków"

Co jeszcze zakłada porozumienie płacowe?

  • Porozumienie z 5 listopada zakłada, że nowa tabela płac zacznie obowiązywać od 1 lipca 2022 roku i stanie się załącznikiem do znowelizowanej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu.
  • Ponadto w ustawie zostanie wprowadzona zmiana polegająca na „powiązaniu określonych w porozumieniu albo zarządzeniu zasad wynagrodzenia pracowników innych niż pracownicy działalności podstawowej ze średnim wynagrodzeniem w danym podmiocie leczniczym, w taki sposób, aby wynagrodzenie tych osób zapewniały wysokość odpowiadającą adekwatnemu średniemu wzrostowi wynagrodzenia pracowników działalności podstawowej w danym podmiocie w ustalonym okresie czasu”.
  • Trzeci punkt porozumienia zakłada dodanie do ustawy przepisu zobowiązującego podmiot leczniczy będący pracodawcą do określenia w umowie o pracę każdego pracownika objętego zakresem ustawy informacji o grupie zawodowej, do której kwalifikuje się w związku z kwalifikacjami wymaganymi na zajmowanym stanowisku pracy.

Czytaj także: Dodatki dla pielęgniarek, lekarzy i ratowników. NFZ: nowe zasady i nowe terminy

OZZL krytycznie o zmianach w dodatkach covidowych. "Nowe zasady mają jeden cel"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum