×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wynagrodzenia w ochronie zdrowia. Kolejna grupa zawodowa poszkodowana

Autor: oprac. MP • Źródło: Sejm/Rynek Zdrowia15 marca 2022 12:35Aktualizacja: 15 marca 2022 12:36

Do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wpłynęła interpelacja w sprawie wynagrodzeń psychologów klinicznych. - Rodzą duże nieporozumienia pomiędzy pracodawcami, a pracownikami - piszą posłowie. Postulują zmianę zaszeregowania w tabeli płac.

Wynagrodzenia w ochronie zdrowia. Kolejna grupa zawodowa poszkodowana
Wynagrodzenie psychologów klinicznych tematem interpelacji do ministra zdrowia Fot. AdobeStock
  • Posłowie interpelują do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w sprawie wynagrodzeń psychologów klinicznych
  • W przesłanym piśmie zwracają uwagę na problemy ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnianych w podmiotach leczniczych
  • Podkreślono, że brak odpowiedniej interpretacji rodzi duże nieporozumienia pomiędzy pracodawcami będącymi przedstawicielami państwowego systemu ochrony, a zatrudnionymi psychologami klinicznymi

Wynagrodzenie psychologów klinicznych. Interpelacja do ministra zdrowia

- 4 września 2020 roku wydał pan polecenie prezesowi NFZ (po zmianie - 1 listopada 2020 roku) w związku z ustaleniami z posiedzenia Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia w dniu 4 grudnia 2020 roku, w którym to posługuje się pan pojęciem osoby wykonującej zawód medyczny w znaczeniu, jakie temu pojęciu nadaje art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej - zwrócili uwagę posłowie w przesłanej do ministra zdrowia interpelacji.

Posłowie podkreślają, że zgodnie z definicją zawartą w tym przepisie pod pojęciem osoby wykonującej zawód medyczny należy rozumieć "osobę uprawnioną na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osobę legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny".

 

Zawód psychologa klinicznego nie jest traktowany jako zawód medyczny

Jednocześnie wskazali, że polecenie to nie jest brane pod uwagę przy sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnianych w podmiotach leczniczych.

- W interpretacji placówek służby zdrowia zawód psychologa klinicznego nie jest traktowany jako zawód medyczny, co skutkuje tym, że osoby go wykonujące nie są zaliczane do grupy 5. tabeli stanowiącej załącznik do ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnianych w placówkach medycznych. Są one na jej podstawie klasyfikowane w grupie 6. - czytamy w piśmie.

Duże nieporozumienia ws. wynagrodzeń psychologów klinicznych

W interpelacji podkreślono, że "rodzi to duże nieporozumienia pomiędzy pracodawcami, będącymi przedstawicielami państwowego systemu ochrony zdrowia, a osobami wykonującymi zawód psychologa klinicznego".

- Te ostatnie uważają bowiem, że na podstawie pańskiego polecenia, o którym mowa w petitum interpelacji, zaliczają się one do osób, które uzyskały tytuł specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia w oparciu o przepisy ustawy z dnia 24 lutego 2017 roku o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia - napisano.

W interpelacji posłowie zapytali ministra zdrowia o:

  1. Czy osoba wykonująca zawód psychologa klinicznego, zatrudniona w placówkach systemu ochrony zdrowia, spełnia wymogi w postaci wykonywania zawodu medycznego w rozumieniu obowiązujących przepisów prawa, tj. ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnianych w podmiotach leczniczych i ustawy o działalności leczniczej?
  2. Do jakiej grupy, których wykaz stanowi tabela będąca załącznikiem do ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnianych w podmiotach leczniczych, należą osoby wykonujące zawód psychologa klinicznego pracujące w placówkach systemu ochrony zdrowia?
  3. Czy zapis art. 4 ust. 1 ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów stoi w sprzeczności z zapisami ustaw, o których mowa w pyt. 1, i może być powodem błędnego klasyfikowania do grup, o których mowa w pyt. 2.?



 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum