×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wynagrodzenia w ochronie zdrowia: AOTMiT znów zbiera dane. Dotyczą wszystkich pracowników

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia01 marca 2023 17:30

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji rozpoczęła proces ponownego gromadzenia danych o wynagrodzeniach osób zatrudnionych w podmiotach leczniczych, które posiadają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Wynagrodzenia w ochronie zdrowia: AOTMiT znów zbiera dane. Dotyczą wszystkich pracowników
Zatrudnienie i wynagrodzenia w podmiotach leczniczych zbada AOTMiT. Fot. PAP/Radek Pietruszka
  • Celem zbiórki jest uzyskanie rzeczywistych informacji o wartości wynagrodzeń pracowników podmiotów leczniczych w ramach wszystkich form zatrudnienia
  • Dlatego AOTMiT chce też pozyskać dane dotyczące struktury zatrudnienia z podziałem na grupy zawodowe i kategorie personelu
  • Okres, za jaki gromadzone są dane o wynagrodzeniach to luty 2023 roku, a informacje obejmować powinny wszystkich pracowników

AOTMiT zbiera dane o strukturze zatrudnienia i wynagrodzeniach

Agencja otrzymała zlecenie od ministra zdrowia dotyczące dokonania analizy oraz przygotowania raportu w sprawie zmiany sposobu lub poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej.

1 marca rozpoczęła więc proces ponownego gromadzenia danych o wynagrodzeniach osób zatrudnionych w podmiotach leczniczych, które posiadają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

AOTMiT ma za zadanie zebrać dane i  wydać rekomendacje. Ma to związek ze wzrostem najniższego wynagrodzenia wprowadzanym ustawą z dnia 26 maja 2022 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw.

- Celem zbiórki jest uzyskanie rzeczywistych informacji o wartości wynagrodzeń pracowników podmiotów leczniczych w ramach wszystkich form zatrudnienia, a także pozyskanie danych dotyczących struktury zatrudnienia z podziałem na grupy zawodowe i kategorie personelu. Dodatkowo gromadzone są dane o przychodach i kosztach prowadzonej działalności, w tym o kosztach w wybranych kategoriach, najbardziej wrażliwych na wpływ wzrostu cen towarów i usług - uzasadnia Agencja.

Okres, za jaki gromadzone są dane o wynagrodzeniach to luty 2023 roku.

Informacje obejmować powinny wszystkich pracowników, niezależnie od formy zatrudnienia, zaangażowanych w realizację świadczeń finansowanych ze środków publicznych.

- Natomiast informacje finansowe należy podać narastająco za dwa okresy: od stycznia 2022 do grudnia 2022 roku oraz od stycznia 2023 do lutego 2023 roku, natomiast w przypadku wartości zobowiązań i stanu zatrudnienia według stanu na dzień 31 grudnia 2022 roku i według stanu na dzień 28 lutego 2023 roku - wskazuje AOTMiT.

Zbieranie danych za pośrednictwem aplikacji

Co ważne, dane gromadzone są poprzez dedykowaną aplikację dostępną na dedykowanej jej stronie.

- Niezwykle istotne jest zaangażowanie w ten proces wszystkich świadczeniodawców. Tylko pozyskanie jak największej reprezentatywnej puli danych gwarantuje jak najbardziej rzetelne analizy. Dlatego też zachęcamy do spełnienia ustawowego obowiązku i wzięcia czynnego udziału w tym przedsięwzięciu. Podstawę do gromadzenia przedmiotowych informacji stanowi art. 31lc ust. 2 i 4a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2022 r., poz. 2561 z późn. zm.) - informuje serwis internetowy AOTMiT.

Termin przekazania danych upływa dnia 3 kwietnia 2023 roku.

Możliwość przekazania danych uruchomiona zostanie po 20 marca, natomiast już teraz na stronie aplikacji https://apprkp.aotm.gov.pl pobrać można arkusz do przygotowania danych oraz instrukcję.

Więcej informacji na stronie AOTMiT.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze