×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych będą jednak wyrównane? "Już nad tym pracujemy"

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia26 maja 2023 11:45Aktualizacja: 26 maja 2023 15:18

Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził na antenie TVP Info, że zarówno lekarze, jak i pielęgniarki przyzwoicie zarabiają. Zapowiedział także prace na wyrównaniem wynagrodzeń pielęgniarek.

Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych będą jednak wyrównane? "Już nad tym pracujemy"
Minister zdrowia podkreślił, że są prowadzone prace na wyrównaniem wynagrodzeń pielęgniarek. Fot. AdobeStock
 • Minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z TVP Info wyjaśnił, że resort pracuje nad wyrównaniem wynagrodzeń
 • - Głosy ze środowiska pielęgniarskiego mówią o tym, że ten dół powinien być podniesiony. I my nad tym pracujemy - powiedział
 • Przypomnijmy: 23 maja pod Sejmem w Warszawie miał miejsce ogólnopolski protest pielęgniarek i położnych przeciwko degradacji i dyskryminacji

Resort pracuje nad wyrównaniem wynagrodzeń pielęgniarek

Wczoraj minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w trakcie konferencji prasowej o kolejnym wzroście puli pieniędzy na ochronę zdrowia.

- Zwiększamy nakłady na ochronę zdrowia, historycznie porównując się z rokiem 2015. Ten proces jeszcze bardziej przyspiesza. W tym roku na pewno przeznaczymy więcej niż 160 miliardów - zapowiedział. Niedzielski poinformował o zwiększeniu nakładów przede wszystkim na szpitalnictwo i wynagrodzenia.

- Jesteśmy po analizie sytuacji finansowej i szpitali i generalnie trendów ekonomicznych, które oddziałują na realia, w jakich podmioty lecznicze funkcjonują. Szacowaliśmy w ostatnim czasie, jakie środki powinny kompensować szpitalom przede wszystkim kwestie kontynuacji zwiększenia wynagrodzeń - przypomnę, że mamy mechanizm uzgodniony społecznie, który co roku podwyższa minimalne wynagrodzenie w systemie opieki zdrowotnej - a oprócz tego podwyższenia wynagrodzeń, które będzie miało miejsce pierwszego lipca - mówił.

W wieczornej rozmowie w TVP Info podkreślił, że wzrosła nie tylko ogólna pula nakładów na opiekę zdrowotną, ale znaczenie ma również osadzenie minimalnych wynagrodzeń w odniesieniu do średniego wynagrodzenia w gospodarce.

Pytany o zróżnicowane pensje pielęgniarek z dyplomem oraz z wykształceniem średnim, minister odpowiedział, że resort pracuje nad wyrównaniem wynagrodzeń.

- Głosy ze środowiska pielęgniarskiego mówią o tym, że ten dół powinien być podniesiony. I my nad tym pracujemy. Teraz środowisko pielęgniarek przedstawiło projekt ustawy, my prowadzimy dialog cały czas z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych. I nawet już sobie obiecaliśmy, że będziemy się starali wykonać w kolejnym roku jakiś krok, który będzie szedł w kierunku tych postulatów - powiedział Niedzielski.

- Panie pielęgniarki czy lekarze zarabiają już naprawdę pieniądze bardzo przyzwoite - powiedział szef MZ na antenie TVP Info.

Ile od 1 lipca wzrosną pensje pielęgniarek?

Od 1 lipca 2023 będą obowiązywały nowe najniższe wynagrodzenia dla pracowników ochrony zdrowia. Nowe wynagrodzenia pielęgniarek (kwoty brutto):

 • Magister pielęgniarstwa (położna), fizjoterapii, farmaceuta, diagnosta laboratoryjny z wymaganą specjalizacją, psycholog kliniczny – 8186,53 zł – wzrost o 881,87 zł;
 • Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, pielęgniarka, położna, technik elektroradiolog, psycholog z wymaganym wykształceniem magisterskim bez specjalizacji; pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem (studia pierwszego stopnia) i specjalizacją; pielęgniarka, położna z wymaganym średnim wykształceniem i specjalizacją – 6473,07 zł – wzrost o 697,29 zł;
 • Fizjoterapeuta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, technik elektroradiolog, inny pracownik medyczny z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie studiów I stopnia, fizjoterapeuta, ratownik medyczny, technik analityki medycznej, technik elektroradiolog z wymaganym średnim wykształceniem, pielęgniarka, albo położna z wymaganym średnim wykształceniem bez specjalizacji – 5965,38 zł – wzrost o 642,60 zł.

Pielęgniarki mają własny projekt ustawy o wynagrodzeniach 

Przypomnijmy: 23 maja pod Sejmem w Warszawie miał miejsce ogólnopolski protest pielęgniarek i położnych przeciwko degradacji i dyskryminacji, co w konsekwencji - jak stwierdziły - prowadzi do niewypłacania im należnych wynagrodzeń. 

Podczas manifestacji przed Sejmem pielęgniarki złożyły w parlamencie obywatelski projekt nowelizacji ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, pod którym zbierały podpisy od marca.

Pielęgniarki domagają się:

 • podniesienia współczynników pracy dla 5. i 6. grupy zawodowej (odpowiednio z 1,02 na 1,19 oraz z 0,94 na 1,09),
 • powiązania wynagrodzenia z faktycznie posiadanymi kwalifikacjami przez zmianę zapisu "kwalifikacje wymagane" na "kwalifikacje posiadane",
 • gwarancji przekazywania środków na pokrycie wzrostu minimalnego wynagrodzenia określonego ustawą w ramach systemu świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych,
 • zaliczenie każdej pielęgniarki i położnej do grupy o wyższym współczynniku od następnego miesiąca po udokumentowaniu uzyskanych przez nią kwalifikacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze