Wynagrodzenia opiekunów medycznych. Poseł pyta MZ. "Często pracują za najniższe wynagrodzenie"

Autor: oprac. JKB • Źródło: sejm.gov.pl, Rynek Zdrowia31 stycznia 2022 12:20

Poseł Borys Budka pyta ministra zdrowia o wynagrodzenia opiekunów medycznych pracujących w domach pomocy społecznej. W interpelacji wskazuje, że "za pracę w warunkach narażenia własnego życia opiekunowie nie otrzymali żadnego dodatku, często pracując za najniższe krajowe wynagrodzenie".

Wynagrodzenia opiekunów medycznych. Poseł pyta MZ. "Często pracują za najniższe wynagrodzenie"
Wystosowano interpelację ws. dodatków covidowych dla opiekunów medycznych. Fot. Shutterstock
  • Borys Budka pyta ministra zdrowia o opiekunów medycznych. W interpelacji podkreśla, że opiekunowie medyczni pracujący w DPS-ach skarżą się na pozbawienie ich dodatku covidowego
  • - Często wykonywali i wykonują swoją pracę z narażeniem własnego zdrowia, pracując z osobami zarażonymi wirusem SARS-CoV-2 – czytamy w piśmie
  • Za pracę w warunkach narażenia własnego życia opiekunowie nie otrzymali żadnego dodatku, często pracując za najniższe krajowe wynagrodzenie - wskazuje poseł i pyta, co minister zdrowia zamierza

Opiekunowie medyczni z DPS-ów bez dodatku covidowego

W sprawie opiekunów medycznych pracujących w domach pomocy społecznej, do ministra zdrowia wystosował interpelację poseł KO Borys Budka. Zwrócił uwagę na fakt, że opiekunowie podnoszą w liście otwartym, że zostali pozbawieni dodatku covidowego.

- Opiekunowie medyczni pracujący w DPS-ach często wykonywali i wykonują swoją pracę z narażeniem własnego zdrowia, pracując z osobami zarażonymi wirusem SARS-CoV-2. Podczas kolejnych fal pandemii dochodziło do sytuacji, w których jeden opiekun medyczny zajmował się nawet kilkunastoma podopiecznymi z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19. Za pracę w warunkach narażenia własnego życia opiekunowie nie otrzymali żadnego dodatku, często pracując za najniższe krajowe wynagrodzenie – czytamy w interpelacji.

W związku z tym poseł Borys Budka w piśmie do szefa resortu zdrowia zwrócił się także z następującymi pytaniami:

  1. Jakie działania zamierza podjąć ministerstwo w opisanej w interpelacji sprawie?
  2. Czy do ministerstwa dochodziły sygnały z prośbą o przygotowanie zmian w przepisach skutkujących objęciem dodatkiem covidowym również opiekunów medycznych pracujących w domach pomocy społecznej? Jeśli tak, to jakie kroki w tej sprawie podjęło ministerstwo?

Problemy opiekunów medycznych

Przypomnijmy, w Polsce zawód opiekuna medycznego funkcjonuje od 2007 roku. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych zorganizowało pod koniec 2021 roku debatę podsumowującą dotychczasowe działania.

Jednym z ważnych działań OSOM było zgłoszenie uwag do projektu rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego.

Po nowelizacji ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych, OSOM podejmował interwencję, aby wyjaśniać nieprawidłowości związane z wynagrodzeniami, a także wyjaśniał kwestię dodatków covidowych, dzięki czemu - jak wskazywał prezes OSOM Bartosz Mikołajczyk - wielu opiekunów otrzymało ostatecznie te świadczenia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum