Wynagrodzenia opiekunów medycznych. Poseł pyta MZ. "Często pracują za najniższe wynagrodzenie"
Poseł Borys Budka pyta ministra zdrowia o wynagrodzenia opiekunów medycznych pracujących w domach pomocy społecznej. W interpelacji wskazuje, że "za pracę w warunkach narażenia własnego życia opiekunowie nie otrzymali żadnego dodatku, często pracując za najniższe krajowe wynagrodzenie".

- Borys Budka pyta ministra zdrowia o opiekunów medycznych. W interpelacji podkreśla, że opiekunowie medyczni pracujący w DPS-ach skarżą się na pozbawienie ich dodatku covidowego
- - Często wykonywali i wykonują swoją pracę z narażeniem własnego zdrowia, pracując z osobami zarażonymi wirusem SARS-CoV-2 – czytamy w piśmie
- Za pracę w warunkach narażenia własnego życia opiekunowie nie otrzymali żadnego dodatku, często pracując za najniższe krajowe wynagrodzenie - wskazuje poseł i pyta, co minister zdrowia zamierza
Opiekunowie medyczni z DPS-ów bez dodatku covidowego
W sprawie opiekunów medycznych pracujących w domach pomocy społecznej, do ministra zdrowia wystosował interpelację poseł KO Borys Budka. Zwrócił uwagę na fakt, że opiekunowie podnoszą w liście otwartym, że zostali pozbawieni dodatku covidowego.
- Opiekunowie medyczni pracujący w DPS-ach często wykonywali i wykonują swoją pracę z narażeniem własnego zdrowia, pracując z osobami zarażonymi wirusem SARS-CoV-2. Podczas kolejnych fal pandemii dochodziło do sytuacji, w których jeden opiekun medyczny zajmował się nawet kilkunastoma podopiecznymi z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19. Za pracę w warunkach narażenia własnego życia opiekunowie nie otrzymali żadnego dodatku, często pracując za najniższe krajowe wynagrodzenie – czytamy w interpelacji.
W związku z tym poseł Borys Budka w piśmie do szefa resortu zdrowia zwrócił się także z następującymi pytaniami:
- Jakie działania zamierza podjąć ministerstwo w opisanej w interpelacji sprawie?
- Czy do ministerstwa dochodziły sygnały z prośbą o przygotowanie zmian w przepisach skutkujących objęciem dodatkiem covidowym również opiekunów medycznych pracujących w domach pomocy społecznej? Jeśli tak, to jakie kroki w tej sprawie podjęło ministerstwo?
Problemy opiekunów medycznych
Przypomnijmy, w Polsce zawód opiekuna medycznego funkcjonuje od 2007 roku. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych zorganizowało pod koniec 2021 roku debatę podsumowującą dotychczasowe działania.
Jednym z ważnych działań OSOM było zgłoszenie uwag do projektu rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego.
Po nowelizacji ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych, OSOM podejmował interwencję, aby wyjaśniać nieprawidłowości związane z wynagrodzeniami, a także wyjaśniał kwestię dodatków covidowych, dzięki czemu - jak wskazywał prezes OSOM Bartosz Mikołajczyk - wielu opiekunów otrzymało ostatecznie te świadczenia.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (6)