Wynagrodzenia medyków. Eksperci szczerze o zarobkach lekarzy, pielęgniarek i diagnostów. Kto uzdrowi chory system? [HCC 2021]

Autor: Piotr Wróbel • Źródło: Rynek Zdrowia18 czerwca 2021 06:00

Eksperci szczerze o zarobkach lekarzy, pielęgniarek i diagnostów. - Oczywiście. Dorobimy sobie, ale będzie cierpiał pacjent - mówi Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. To ciąg dalszy sporu wynagrodzenia medyków

Wynagrodzenia medyków. Eksperci szczerze o zarobkach lekarzy, pielęgniarek i diagnostów. Kto uzdrowi chory system? [HCC 2021]
Fot. Sesja HCC Wynagrodzenia w polskiej ochronie zdrowia
  • Zofia Małas: - W ubiegłym roku spośród 5600 absolwentów studiów pielęgniarskich i położniczych podjęło pracę w zawodzie tylko 2300
  • Krzysztof Bukiel: - Pokaż lekarzu co masz w garażu. Oczywiście. Dorobimy sobie, ale będzie cierpiał pacjent
  • Maciej Krawczyk: Dla rozwiązania spraw ochrony zdrowia konieczny jest rząd, "który na stanowisku wicepremiera postawi ministra zdrowia"

Jakie są wynagrodzenia medyków w Polsce?

Nie cichną emocje wokół ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. W piątek, 18 czerwca odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie zarządu OZZPiP w sprawie dalszych działań po niekorzystnym głosowaniu nad senackimi poprawkami w Sejmie. 

Krystyna Ptok o kolejnych protestach pielęgniarek. "Teraz będą działania radykalne"

Jak już pisaliśmy, we wtorek (15 czerwca), gdy trwała sesja VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC, Katowice 14-16 czerwca) "Wynagrodzenia w polskiej ochronie zdrowia", w Sejmie rozstrzygało się głosowanie nad poprawkami do ustawy o ustalaniu minimalnego wynagrodzenia pracowników medycznych. Poprawki podwyższały średnio o ok. 20 proc. zaproponowane przez Ministerstwo Zdrowia tzw. współczynniki pracy, na które zgodziły się kolejno, senacka komisja zdrowia, Senat i sejmowa komisja zdrowia.

Ile zarabiają pielęgniarki? Będziecie w szoku RAPORT

Wynagrodzenia pielęgniarek nieatrakcyjne dla młodzieży

Zofia Małas, przewodnicząca Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych mówiła z nadzieją, że podwyżki płac sprawią, iż zawód pielęgniarki i położnej, których brakuje, zacznie być bardziej atrakcyjny dla młodzieży.

- Absolwenci pielęgniarstwa i położnictwa znowu nie podejmują pracy w zawodzie. Po prostu idą tam, gdzie im zapłacą więcej. W ubiegłym roku spośród  5600 absolwentów studiów podjęło pracę tylko 2300. A już 3-4 lata temu szło ku dobremu. Absolwenci po prostu wybierają pracę tam, gdzie im lepiej zapłacą, a nie jest to praca w szpitalu - mówiła Zofia Małas podczas sesji, przytaczając jeden z powodów, dla którego pielęgniarki domagały się większych podwyżek.

Parę minut później okazało się, że poprawki nie przeszły. Projekt ustawy zawiera nadal niższe współczynniki, zaproponowane przez ministra zdrowia.

Lekarz dorobi do pensji, ale...

Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy twierdził, że brak podwyżek w skali na jakie oczekiwali przedstawiciele zawodów medycznych odbije się na pacjentach. Przyznał, że jako specjalista otrzymuje w szpitalu 6750 zł pensji brutto. Powiedział, że gdyby odszedł do prywatnego gabinetu, w którym wykonywałby usg, zarobi "3 razy więcej na wejściu". 

Zwracał się do posłów: - Dorobimy sobie, macie rację. Jak to było? - dopytywał.

- Pokaż lekarzu co masz w garażu. Oczywiście. Dorobimy sobie, ale będzie cierpiał pacjent. Personel medyczny źle wynagradzany w publicznej ochronie zdrowia będzie źle pracował, myśląc o dorabianiu, w końcu ucieknie z tej publicznej ochrony zdrowia, nie ma medyków nie ma leczenia.

Skrót sesji:

 

Artur Drobniak, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej zauważył, że z danych raportu OECD wynika, iż w 2017 roku polski lekarz specjalista zarabiał na etacie 1,4 średniej krajowej.

- Już wtedy Węgrzy płacili swoim specjalistom 2,5 średniej krajowej, Słowacy - 2,2, Czesi - 2,4, Niemcy - 3,5. A teraz minister zaproponował 1,31 - powiedział.

- No i zostało to przegłosowane przez Sejm - mówił Drobniak, przypominając, że minister Szumowski wcześniej, po protestach rezydentów, zaproponował kwotę odpowiadającą 1,6 średniej krajowej.

O wynagrodzeniach teraz już razem

Także pielęgniarki nie otrzymają, na co liczyły, większej podwyżki. Np. zamiast zaaprobowanej przez komisje zdrowia sejmową, senacką oraz Senat pensją w w wysokości 1,2 średniej krajowej pielęgniarki i położne z tytułem magistra będą musiały się zadowolić 1,06 średniej krajowej.

- To nas zjednoczy jeszcze bardziej - mówiła Zofia Małas, wskazując, że po raz pierwszy środowiska medyczne są tak zjednoczone w kwestii wynagrodzeń. Zaproponowały bowiem kompromisowe, uzgodnione między sobą rozwiązania dotyczące płac, także tych odnoszących się do pensji pracowników niemedycznych.

- Normalnie trudno sobie wyobrazić, żeby pielęgniarki z lekarzami się nie pokłóciły o płace, albo fizjoterapeuci z diagnostami, a tutaj się rozumieli - potwierdził Krzysztof Bukiel.

Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych przypomniała, że specjalista diagnosta laboratoryjny dostaje 1,06 średniej krajowej. Takie wynagrodzenia nie zachęcają do rozwoju zawodowego.

- Dzisiaj rozmawiałam z diagnostą z Anglii, gdzie ścieżka kariery zawodowej powiązanej z wynagrodzeniami jest jasno opisana na stronie ministerstwa zdrowia. Absolwent kończy uczelnię, wchodzi do zawodu, jeżeli spełnia kryteria kształcenia specjalizacyjnego albo ciągłego, dostaje podwyżki. Wie w jaki system wynagrodzeń wchodzi, my nadal nie wiemy - mówiła.

Potrzebny minister zdrowia w randze wicepremiera

Dr hab. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów powiedział z kolei, że w ochronie zdrowie zmieniło się przez lata wiele.

- Ale nie zmieniło się jedno. Płaca w systemie refundowanym, niestety dla fizjoterapeutów nie jest taką, by doceniała ich rangę - mówił.

Prezes samorządu fizjoterapeutów stwierdził, że dla rozwiązania spraw ochrony zdrowia konieczny jest rząd "który na stanowisku wicepremiera postawi ministra zdrowia".

- Wtedy będzie to oznaczało prawdopodobnie, że rząd poważnie podchodzi do opieki zdrowotnej. W innym przypadku wydaje się, że jest to niemożliwe, bo to minister finansów będący wicepremierem mówi ile możemy wydać na opiekę zdrowotną - powiedział podsumowując dyskusję.

Czytaj też: Głosowanie nad nowelizacją ustawy o wynagrodzeniach. Sejm odrzucił poprawki. Mamy gorące komentarze z sesji HCC 2021

Pełny zapis sesji: www.hccongress.pl (Sesję "Wynagrodzenia w polskiej ochronie zdrowia moderował Andrzej Mądrala, wiceprezydent, Pracodawcy RP).

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum