Wygodne płatności w placówkach medycznych

Autor: Tekst zewnętrzny, Rafał Szczechura/SIX Payment Services • • 02 grudnia 2014 14:13

Dziś możliwość płatności bez użycia gotówki w aptece czy placówce medycznej jest standardem, a o jej prestiżu świadczą dodatkowe, innowacyjne usługi oferowane klientom.

Wygodne płatności w placówkach medycznych

Rynek płatności bezgotówkowych podlega dynamicznym zmianom i ma przed sobą dobre perspektywy wzrostu. Pozytywne zmiany zachodzą w zakresie stosowanych technologii, rozwiązań telekomunikacyjnych oraz palety usług dostępnych poprzez terminal płatniczy. Opłaty ponoszone przez akceptantów kart są coraz niższe. Coraz większą popularnością cieszą się niezwykle szybkie płatności zbliżeniowe oraz płatności w internecie.

Na płatności spogląda się obecnie z perspektywy sprzedaży wielokanałowej poprzez szereg punktów kontaktu z klientem, które dzięki integracji z systemami wewnętrznymi firmy pozwalają na profesjonalną i wydajną obsługę klienta. Takie rozwiązania mogą mieć ogromne znaczenie również dla sektora ochrony zdrowia.

Niedawne badanie i raport opublikowany przez NBP - „Postawy Polaków wobec obrotu bezgotówkowego 2013”, pokazały wyraźny wzrost wykorzystania karty płatniczej jako metody płatności przez Polaków. Na przestrzeni ostatnich 4 lat odnotowano znaczny wzrost częstotliwości ich użycia. Co więcej, kart używa się obecnie znacznie częściej do realizacji płatności niż do wypłaty gotówki w bankomatach. Ten współczynnik wzrósł w ciągu badanych czterech lat z 54 do 64%.

Ogromną popularność w Polsce zyskały płatności zbliżeniowe. Według raportu korzysta z nich ponad połowa posiadaczy kart wyposażonych w tę funkcję. Powszechność płatności zbliżeniowych będzie rosła bo Polacy bardzo lubią taką formę szybkiej płatności, a dodatkowo - zgodnie z zaleceniami organizacji płatniczych - polscy agenci rozliczeniowi odchodzą od instalowania terminali, które nie posiadają funkcji zbliżeniowego przyjęcia płatności.


Usługi dodatkowe
Właściciele aptek i placówek medycznych poszukują dziś rozwiązań, które sprawiają, że płatności kartą są coraz szybsze i wygodniejsze. Takie płatności poprawiają prestiż miejsca i redukują nakłady administracyjne, związane z transakcjami. W ofercie SIX Payment Services, jednego z największych europejskich agentów rozliczeniowych, znajdują się stacjonarne i mobilne terminale płatnicze, z funkcją płatności zbliżeniowych w standardzie. Rozwiązania te spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa obowiązujące w obszarze transakcji elektronicznych.

W placówkach odwiedzanych przez klientów zagranicznych, szczególnie przydatną usługą jest DCC, czyli dynamiczna wymiana walut. W ramach usługi, po dokonaniu stosownego wyboru przez klienta, terminal dokonuje automatycznego przeliczenia transakcji na walutę, w której została wydana karta. Dzięki temu, klient już w momencie dokonywania transakcji wie jaką kwotą zostanie obciążony przez bank.

Jednocześnie, realizacja transakcji DCC wiąże się z dodatkowymi przychodami po stronie operatora transakcji, którymi SIX Payment Services dzieli się z obsługiwanymi akceptantami kart. SIX przelicza kilkadziesiąt najpopularniejszych walut, a zastosowane kursy są konkurencyjne do tych stosowanych przez banki. Transakcja w walucie karty jest możliwa w przypadku płatności kartami Visa, Visa Electron, V PAY, MasterCard oraz Maestro.

Sam proces płatności przebiega identycznie jak w przypadku tradycyjnych płatności kartą – apteka/placówka medyczna otrzymuje kwotę w złotówkach, a klient nie martwi się o końcową kwotę, jaką obciążony będzie jego rachunek po walutowych przeliczeniach.

Bezpieczeństwo
Polacy ufają płatnościom bezgotówkowym. Świadczy o tym stały wzrost liczby i wartości transakcji za pośrednictwem „plastikowego pieniądza”. Walka o zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa jest zaciekła, bo stawką jest reputacja akceptanta karty i zaufanie klienta.

Wiodące organizacje płatnicze (Visa, MasterCard, American Express, JCB, Diners Club/Discover) wprowadziły standardy bezpieczeństwa, których celem jest skuteczna ochrona wszystkich stron transakcji (sprzedawców, usługodawców, posiadaczy kart, itp.) przed próbami nieautoryzowanego użycia karty.

Każde przedsiębiorstwo, które przetwarza, przesyła lub zapisuje dane, jest zobowiązane do przestrzegania określonych standardów. Wprowadzane są też nowe technologie, które czynią transakcje bezgotówkowe bardziej szybszymi i bezpiecznymi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum