Wygasa finansowanie podwyżek dla specjalistów. Szpitale już obniżają pensje

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2020 14:20

Nadal brak decyzji o przedłużeniu tzw. "ustawy Szumowskiego", a to oznacza, że wygasa finansowanie z budżetu podwyżek dla lekarzy specjalistów. Lecznice już obniżają pensje szpitalom - informuje Rzeczpospolita.

Wygasa finansowanie podwyżek dla specjalistów. Szpitale już obniżają pensje
Fot. Piotr Waniorek (zdjęcie ilustracyjne)

Wraz z końcem roku, zgodnie z tzw. "ustawą Szumowskiego", wygasa finansowanie z budżetu podwyżek dla lekarzy specjalistów. 

Lecznice obniżają specjalistom pensje, bo przepisy o dodatku dla nich utknęły w parlamencie.

Jak informuje "Rz" obniżkę pensji do 5 tys. zł brutto zaproponował specjalistom z oddziału internistycznego dyrektor jednego z dużych szpitali na Mazowszu. Dotychczas placówka płaciła im 6,75 tys. zł, zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach zdrowotnych z lipca 2018 r., zwaną także ustawą „6 proc. PKB".

Podobne propozycje dostali specjaliści różnych dziedzin zgłaszający się do Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL). Jak informuje OZZL lekarzom pracującym na najtrudniejszym odcinku szpitalnym proponuje się pensje nawet o 30 proc. niższe, a do końca roku zostały trzy tygodnie. Resort zdrowia do dziś nie przedłużył dodatku Szumowskiego, choć od początku roku lekarze odbyli z nim w tej sprawie kilka spotkań. 

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum