Wydłużające się kolejki coraz bardziej ograniczają dostęp do leczenia
Jak podaje Rzeczpospolita wydłużył się czas oczekiwania na świadczenia medyczne. Na operację zaćmy czekamy już o 70 dni dłużej niż w 2010 r, średnio półtora roku. Na wizytę u kardiologa ponad dwa miesiące, na poradę endokrynologa - miesiąc dłużej. To dane z raportu NIK.

Wnioski Najwyższej Izby Kontroli są alarmujące: czas oczekiwania na usługi medyczne jest wciąż zbyt długi, a dostęp do niektórych świadczeń wręcz się pogorszył. Dane dotyczą porównania dostępu do świadczeń w październiku 2012 r. i w 2010 r. Zgodnie z nimi w poradniach okulistycznych i leczenia jaskry kolejka oczekujących wzrosła o blisko 20 tys. (do 287 tys. osób), a średni czas oczekiwania wydłużył się o jedną trzecią - z 25 do 34 dni.
Z leczeniem szpitalnym jest jeszcze gorzej. Np. w oddziałach neurochirurgicznych liczba oczekujących wzrosła o ponad 150 proc. - z 9,4 tys. do 23,7 tys. osób, a czas wydłużył się o prawie 40 proc. NIK wskazuje też na inne niepokojące zjawisko: słabe wykorzystanie łóżek szpitalnych, które średnio sięga 64 proc. Szpitale mają więc spore rezerwy.
Więcej: www.rp.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)