×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wydłużające się kolejki coraz bardziej ograniczają dostęp do leczenia

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia05 grudnia 2013 10:27

Jak podaje Rzeczpospolita wydłużył się czas oczekiwania na świadczenia medyczne. Na operację zaćmy czekamy już o 70 dni dłużej niż w 2010 r, średnio półtora roku. Na wizytę u kardiologa ponad dwa miesiące, na poradę endokrynologa - miesiąc dłużej. To dane z raportu NIK.

Wydłużające się kolejki coraz bardziej ograniczają dostęp do leczenia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wnioski Najwyższej Izby Kontroli są alarmujące: czas oczekiwania na usługi medyczne jest wciąż zbyt długi, a dostęp do niektórych świadczeń wręcz się pogorszył. Dane dotyczą porównania dostępu do świadczeń w październiku 2012 r. i w 2010 r. Zgodnie z nimi w poradniach okulistycznych i leczenia jaskry kolejka oczekujących wzrosła o blisko 20 tys. (do 287 tys. osób), a średni czas oczekiwania wydłużył się o jedną trzecią - z 25 do 34 dni. 

Z leczeniem szpitalnym jest jeszcze gorzej. Np. w oddziałach neurochirurgicznych liczba oczekujących wzrosła o ponad 150 proc. - z 9,4 tys. do 23,7 tys. osób, a czas wydłużył się o prawie 40 proc. NIK wskazuje też na inne niepokojące zjawisko: słabe wykorzystanie łóżek szpitalnych, które średnio sięga 64 proc. Szpitale mają więc spore rezerwy.

Więcej: www.rp.pl 


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze