Wydłuża się kolejka osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń bez kolejki. To już miliony?

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 07 sierpnia 2018 06:00

To bardzo liczna grupa. Dlatego zdaniem Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przyznanie osobom o znacznym stopniu niepełnosprawności prawa do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej może ograniczyć dostęp do nich innym grupom pacjentów, ''w szczególności w zakresie rehabilitacji ogólnoustrojowej w warunkach stacjonarnych''.

Samorząd lekarski na potwierdzenie tych obaw powołuje się na statystyki GUS. Wynika z nich, że liczba osób z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności w roku 2014 wyniosła 1062,8 tys. Oznacza to, że prawo do nielimitowanego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej dotyczy około 4 proc. społeczeństwa.

Szturmu nie będzie, ale…
Oczywiście ci ludzie nie stawią się w placówkach zdrowia tego samego dnia, szturmu nie będzie. Tym niemniej spodziewać się można, że z nowego uprawnienia korzystać będzie więcej osób, niż w 2017 r., kiedy to 136,8 tys. pacjentów otrzymało świadczenia w zakresie rehabilitacji ogólnoustrojowej w warunkach stacjonarnych.

Obawy wynikające z rozmiarów nowego przedsięwzięcia wyrażał także prezes NFZ Andrzej Jacyna, który 8 czerwca mówił w RMF FM, że od razu, od 1 lipca nie uda się wszędzie zapewnić niepełnosprawnym dostępu do obiecanej rehabilitacji bez limitu i bez kolejek.

W stanowisku Prezydium NRL z 24 maja tego roku nt. projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności zwrócono też uwagę, że zniesienia limitów na świadczenia opieki zdrowotnej dla tej grupy może skłonić osoby niepełnosprawne biologicznie do ubiegania się o prawne potwierdzenie niepełnosprawności, o zaliczenie ich do osób z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności.

Populacja osób niepełnosprawnych w Polsce może liczyć od 4,9 mln do 7,7 mln osób, w zależności od przyjętego kryterium niepełnosprawności biologicznej (a ściślej poziomu ograniczeń) - można przeczytać na stronie Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Słowem, ludzi z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności może przybywać.

Z tych powodów NRL zaproponowała, żeby określić limity (np. roczne) dotyczące dostępu do świadczeń w rodzaju rehabilitacja lecznicza dla świadczeniobiorców z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. W szczególności taki limit powinien być określony dla rehabilitacji ogólnoustrojowej w warunkach stacjonarnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum