Wydajemy więcej pieniędzy na pakiety medyczne. "Widać, że dług zdrowotny rośnie"

Autor: IB • Źródło: PIU, Rynek Zdrowia04 stycznia 2022 18:43

Rośnie zainteresowanie Polaków prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi. Jak podaje Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) na wykupienie polis zdrowotnych zdecydowało się już ok. 3,7 mln osób.

Na wykupienie polis zdrowotnych zdecydowało się już ok. 3,7 mln osób Fot. Shutterstock
  • Na koniec III kw. 2021 r., Polacy wydali na prywatne ubezpieczenia zdrowotne ponad 760 mln zł. To o blisko 15 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń
  • Prawie 3,7 mln Polaków miało wykupione polisy zdrowotne, co oznacza wzrost rok do roku o 17 proc.
  • Największym zainteresowaniem Polaków cieszą się pakiety obejmujące dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej i kilku lekarzy specjalistów. Rośnie też liczba polis grupowych
  • Wciąż czekamy na ubezpieczenia szpitalne o kompleksowym zakresie - mówi Dorota M. Fal
  • Zwiększa się liczba świadczeń realizowanych w ramach prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, co jest dowodem na pogłębiający się dług zdrowotny w Polsce - dodaje

Na koniec III kw. 2021 r., Polacy wydali na prywatne ubezpieczenia zdrowotne ponad 760 mln zł. To o blisko 15 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Prawie 3,7 mln Polaków miało wykupione polisy zdrowotne, co oznacza wzrost rok do roku o 17 proc. Na popularności zyskały przede wszystkim podstawowe pakiety medyczne.

Podstawowa opieka zdrowotna i kilku lekarzy specjalistów

Największym zainteresowaniem Polaków cieszą się pakiety obejmujące dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej i kilku lekarzy specjalistów. Głównym kryterium przemawiającym za wyborem takich polis jest atrakcyjna cena, a także łatwiejsze umówienie wizyty z lekarzem pierwszego kontaktu i szybka diagnostyka. Dodatkowym ubezpieczeniem objętych jest coraz więcej osób spoza dużych miast. Rośnie również liczba polis grupowych.

Jednocześnie zwiększa się liczba świadczeń realizowanych w ramach prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, co jest dowodem na pogłębiający się dług zdrowotny w Polsce.

"Pogarsza się stan zdrowia całego społeczeństwa"

- Na rynku ubezpieczeń zdrowotnych obserwujemy dziś dwa główne trendy. Pierwszy z nich to wzrost zainteresowania polisami, który jest odpowiedzią na rosnący dług zdrowotny. Jesienią zwiększyła się liczba chorych, nie tylko z powodu koronawirusa, ale również izolacji i wynikającego z niej braku naturalnej odporności. Polacy najczęściej odwiedzali wtedy internistów oraz pediatrów - mówi Dorota M. Fal, doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

- Dodatkowo obserwujemy pogarszający się stan zdrowotny całego społeczeństwa, skutkujący większym zapotrzebowaniem na specjalistów i badania. Drugi z widocznych kierunków to inflacja, która nie omija świadczeń zdrowotnych ­- dodaje.

Ubezpieczenia szpitalne. "Czekamy na te o kompleksowym zakresie"

Osobną kwestią są ubezpieczenia szpitalne, gwarantujące przede wszystkim dostęp do wykwalifikowanych specjalistów i terapii, czego szczególnie brakuje właśnie teraz, w czasie pandemii.

Według raportu „Mapa ryzyka Polaków”, strach przed brakiem środków na specjalistyczne leczenie ciężkiej choroby to druga z naszych największych obaw, co potwierdza aż 80 proc. ankietowanych.

- Obserwujemy pojawiające się oferty ubezpieczeń komplementarnych, finansujących trudno dostępne usługi, nie tylko w czasie kryzysu związanego z pandemią. Są to np. drogie, nierefundowane terapie. Wciąż czekamy na ubezpieczenia szpitalne o kompleksowym zakresie, natomiast naszą główną potrzebą jest dziś dostęp do lekarza pierwszego kontaktu i specjalistycznej opieki medycznej. W zależności od rozwoju sytuacji, nowe rodzaje ubezpieczeń mogą jednak również zyskać na popularności - przewiduje Dorota M. Fal.

Dwóch na trzech ankietowanych niezadowolonych z opieki medycznej w Polsce

Według badania przeprowadzonego w październiku 2021 przez CBOS aż 2 na 3 respondentów jest niezadowolonych z funkcjonowania opieki zdrowotnej w Polsce, a tylko 29 proc. ocenia ją pozytywnie. Ponadto zdecydowanie najwięcej badanych uważa, że trudno dostać się do specjalisty w ramach NFZ, a w szpitalach jest niewystarczająca liczba personelu.

Problem z brakami kadrowymi zauważa również Komisja Europejska, która w raporcie przygotowanym razem z OECD wskazuje, że polski system publicznej opieki zdrowotnej boryka się z niedoborem kadry medycznej, dostępnością lekarzy specjalistów i wysokimi kosztami, jakie ponoszą pacjenci leczący się prywatnie. Do najbardziej pozytywnych kwestii związanych z sytuacją w branży medycznej należy dynamiczny rozwój telemedycyny.

Czytaj też: Ze względu na pandemię więcej Polaków zakupiło prywatne ubezpieczenia medyczne

Czytaj też: Ponad 3,5 mln Polaków ma prywatne ubezpieczenia zdrowotne. To o prawie 15 proc. więcej niż rok temu

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum