Wybory parlamentarne 2015: wokół składki zdrowotnej zapadła cisza

Autor: parlamentarny.pl, Wojciech Kuta/Rynek Zdrowia • • 27 sierpnia 2015 11:53

Szczegółowe plany ugrupowań dotyczące wysokości składki zdrowotnej i sposobów na zwiększenie finansowania lecznictwa nie są jeszcze znane. Z dotychczasowych wypowiedzi polityków wynika, że największe zmiany w tej materii szykuje PiS. Jakie jest zdanie w tej kwestii PO, PSL, lewicy?

Wybory parlamentarne 2015: wokół składki zdrowotnej zapadła cisza
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Składka na ubezpieczenie zdrowotne to obecnie 9 proc. podstawy wymiaru (płacy brutto). Jeszcze na początku ubiegłego roku politycy Platformy Obywatelskiej nie wykluczali, że ta stawka może zostanie podniesiona.

Ostatecznie rząd nie zdecydował się na zwiększenie składki zdrowotnej płaconej od wynagrodzeń. Pozostała więc na 9-procentowym poziomie. Od tego czasu politycy PO w zasadzie nie wypowiadają się w tej dość wrażliwej kwestii. Być może więcej dowiemy się podczas wrześniowej konwencji Platformy.

Przed konwencja programową Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy (Katowice, 3-5 lipca 2015 r.) nieoficjalnie mówiło się, że ta partia opowie się za podniesieniem składki zdrowotnej z 9 nawet do 11 proc. Media spekulowały, że podwyżka zostałaby rozłożona na cztery lata.

 Te doniesienia zupełnie się nie sprawdziły. Podczas lipcowej konwencji liderzy PiS zapowiedzieli, że w przypadku wyborczego zwycięstwa wprowadzony zostanie - zgodny z konstytucją - równy dostęp do opieki zdrowotnej wszystkich obywateli bez względu na to, czy są ubezpieczeni, czy nie.

W koncepcji PiS, zamiast z obowiązkowych składek, leczenie ma być finansowane z budżetu państwa. 

 Jeszcze w styczniu ubiegłego roku prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Janusz Piechociński w rozmowie z TVN24 przekonywał - odnosząc się do sytuacji w ochronie zdrowia - że należy zwiększyć nakłady finansowe, waloryzując co rok składkę zdrowotną np. o 0,1 do 0,3 proc., w zależności od sytuacji budżetowej.

Ostatnio jednak także ludowcy nie bardzo chcą wypowiadać się na temat wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Bardziej rozmowna w tej materii jest Zjednoczona Lewica (SLD, Twój Ruch, PPS, Unia Pracy i Zieloni). Konwencja tej koalicji odbędzie się 13 września, ale jej liderzy ujawniają już co nieco z zawartości tzw. minimum programowego.

Np. współprzewodnicząca Twojego Ruchu Barbara Nowacka w radiowej Trójce (21 sierpnia) przyznała, że należy zrobić wszystko, aby zniesione zostały limity w dostępie do poszczególnych świadczeń zdrowotnych.

- Jak dzielić pieniądze na leczenie? Przede wszystkim rzetelnie wyceniając procedury medyczne - stwierdziła Barbara Nowacka.

Więcej: parlamentarny.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze