Wszystko jasne. Naczelna Rada Lekarska ma nowego prezesa

Autorzy: Piotr Wróbel; Paulina Gumowska • Źródło: Rynek Zdrowia13 maja 2022 15:19

Łukasz Jankowski został wybrany prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej podczas trwającego w Warszawie XV Krajowego Zjazdu Lekarzy. Zagłosowało na niego 252 delegatów.

Wszystko jasne. Naczelna Rada Lekarska ma nowego prezesa
Łukasz Jankowski nowym prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej. Fot. Mirosław Stańczyk
  • Znane są już wyniki wyborów do Naczelnej Rady Lekarskiej
  • Nowym prezesem będzie Łukasz Jankowski, dotychczasowy prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie 
  • Zastąpi na tym stanowisku Andrzeja Matyję, który piastował swój urząd od 2018 roku

Zmiana w Naczelnej Radzie Lekarskiej. "Andrzeju, bardzo ci dziękuję"

Łukasz Jankowski otrzymał  252 głosy, jego kontrkandydat Andrzej Matyja - 192. Wydano 454 kart do głosowania, ważnych głosów oddano 452, nieważnych 2. Większość bezwzględna wynosiła 227. 

Dziękując za wybór Łukasz Jankowski, dziękował wszystkim głosującym delegatom, "zarówno na wizję samorządu przyszłości, ale i obecnego samorządu" - Te wizje mają ze sobą dużo wspólnego - zapewniał.

- Stanąłem tutaj na scenie prosząc o zaufanie i narzędzia do działania. Teraz je otrzymałem. Państwa zaufanie traktuję jako zobowiązanie. Będę starał się rozwijać to co było dobre i udoskonalać samorząd - mówił Jankowski.

 Nowy prezes NRL zwrócił się bezpośrednio do ustępującego prezesa NRL, prof. Andrzeja Matyi: - Andrzeju, bardzo ci dziękuję, że mogliśmy stanąć na scenie. Będę chciał czerpać z twoich doświadczeń i zapraszam do wspólnego tworzenia samorządu, zmierzającego w kierunku, który przedstawiłem w mojej wizji.

"Deklaruję otwartość"

Przyznał, że wyborom towarzyszyły w oczywisty sposób emocje wynikające z rywalizacji dwóch wizji samorządów. - Chcę zapewnić, że w samorządzie nie ma miejsca na to, żeby kogokolwiek wykluczać, odrzucać - podkreślał Jankowski, nawiązują wyraźnie do osób prezentujących odmienne niż on i jego zwolennicy poglądy na temat przyszłości samorządu.

- Jeśli tylko pojawią się dobre pomysły, deklaruję otwartość na te osoby - mówił nowy prezes.

Nie zabrakło też akcentów osobistych w wystąpieniu Jankowskiego. Zwrócił się do obecnej na sali żony (delegata), dziękując za wsparcie. - Marysiu bardzo ci dziękuję. Właściwie przez ostatnie dni się nie odzywałem, już emocje opadają i znowu zacznę się odzywać i mówić o także o innych sprawach niż zaangażowanie w wybory - zażartował.

Ustępujący prezes NRL, prof. Andrzej Matyja przyjął trwające minutę brawa w podziękowaniu za pracę podczas minionej kadencji i opuścił salę. Nie zabrał głosu.

Rewolucyjne wybory 

Nasi rozmówcy przyznają, że dawno żadne wybory nie wywołały w środowisku tak wielu emocji. To było starcie dwóch frakcji: młodzi kontra wieloletni działacze. Tuż przed ogłoszeniem oficjalnych wyników, jeden z wysoko postawionych delegatów podkreślał: "nie chcieliśmy doprowadzić do podziału na frakcje, ale w wyniku rozwoju sytuacji i gorącej atmosfery, ten podział był widoczny".

Emocje było to zresztą czuć nie tylko w kuluarach, walka przeniosła się również na salę obrad. Podczas części, w której delegaci mogli zadawać pytania kandydatom, padło wiele wzajemnych zarzutów. 

- Czy prawdą jest, że otrzymałeś tzw. propozycję nie do odrzucenia z pewną groźbą? Jak ona brzmiała i kto ją wypowiedział? - pytał prof. Matyję jeden z delegatów. 

Prezes odpowiedział. - Szanowni państwo, otrzymałem. Nie powiem od kogo. Moja przyzwoitość nie pozwala mi na to - zdradził Matyja. - Dostałem propozycję: "zrezygnujesz, a jeżeli nie, to wszyscy delegaci do Naczelnej Rady Lekarskiej z Krakowa, Śląska, Wrocławia zostaną wycięci”.

Zwolennicy Łukasza Jankowskiego przekonywali natomiast, że prezes Matyja, mimo deklaracji o budowaniu jedności środowiska, "nie miał żadnego problemu wykorzystać w dniu wyborczym całego wpływu i prestiżu do tego, żeby prowadzić grę wyborczą w oparciu o media, wykorzystując plotki na swoją korzyść”.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum