Wstrzymano unijną refundację projektu CSIOZ informatyzacji ochrony zdrowia

Autor: DM, Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2012 11:40

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) wstrzymało unijną refundację wydatków, które Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) ponosi na projekt P1 informatyzacji ochrony zdrowia w Polsce. - Powodem wstrzymania refundacji są informacje o nieprawidłowościach w projekcie - mówi nam Leszek Bigos z biura prasowego MRR.

Jak wyjaśnia MRR na podjęcie decyzji o wstrzymaniu certyfikowania wydatków CSIOZ w tym przedsięwzięciu miały wpływ informacje o wstępnych wynikach kontroli NIK w CSIOZ.

Projekt P1, czyli "Elektroniczna platforma gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych", realizowany przez CSIOZ jest współfinansowany ze środków unijnych. Strona polska czeka na merytoryczną ocenę projektu przez KE. Od niej może zależeć, czy zostanie nam przydzielone dofinansowanie do całości projektu w wysokości około 650 mln zł (85 proc. wartości projektu, która wynosi 712 mln zł).

Według Dziennika Gazety Prawnej urzędnicy KE zażądali od Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wyjaśnień pod koniec listopada minionego roku, kiedy ukazały się doniesienia medialne o raporcie NIK zarzucające CSIOZ niegospodarność, łamanie przepisów o zamówieniach publicznych, brak współpracy CSIOZ z NFZ i opóźnienia w realizacji projektu.

Leszek Bigos tłumaczy w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że zatrzymana jest certyfikacja wydatków CSIOZ, czyli poświadczenie kosztów projektu P1 dla Komisji Europejskiej. Według niego refundacja z budżetu unijnego została zawieszona, jednak sam projekt może być prowadzony dalej. 

- Decyzja o wstrzymaniu refundacji na razie nie ma wpływu na realizację projektu - przekonuje Leszek Bigos.

Jak informuje jeżeli sytuacja zostanie wyjaśniona, czyli nie potwierdzą się doniesienia o nieprawidłowościach lub skala nieprawidłowości zostanie precyzyjnie oszacowana, to wszystkie wydatki, które zostały prawidłowo poniesione, będzie można w późniejszym terminie refundować.

- De facto i tak w pierwszej kolejności wydatki są finansowane z budżetu krajowego, a później są refundowane z kasy unijnej - wyjaśnia Bigos.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum