Wspólny projekt polskich i rosyjskich szpitali za 6 mln euro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2012 13:23

Trzy szpitale w woj. warmińsko-mazurskim i trzy szpitale w obwodzie kaliningradzkim zrealizują wspólnie projekt wart 6 mln euro. Z tych środków placówki wymienią sprzęt medyczny, zmodernizują budynki oraz przeszkolą kadry.

Wspólny projekt polskich i rosyjskich szpitali za 6 mln euro
Jak poinfomował Ryszard Wasiński, dyrektor departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, umowa w sprawie polsko-rosyjskiego projektu  jest już podpisana, a w najbliższym czasie rozpocznie się jego realizacja. Projekt transgraniczny Polska-Litwa-Rosja, bo w jego ramach będzie realizowana współpraca polskich i rosyjskich szpitali, będzie finansowany ze środków Unii Europejskiej.

W projekcie wartym 6 mln euro będą uczestniczyć z polskiej strony trzy szpitale: Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu, Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Ameryce k. Olsztynka oraz Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie w Olsztynie. Po stronie rosyjskiej w projekcie tym znalazły się trzy szpitale z obwodu kaliningradzkiego.

- Kwota 6 mln euro zostanie podzielona mniej więcej po połowie na stronę polską i rosyjską. W ramach projektu uczestniczące w nim placówki będą mogły wymieniać sprzęt, np. kupować karetki, przeprowadzać modernizacje czy szkolić kadrę zarówno lekarzy, jak i pielęgniarki. Wymiana myśli naukowej jest bardzo istotna - powiedział Wasiński.

Dodał, że projekt zakłada też współpracę samorządów lekarskich w obu krajach. Szpitale z województwa warmińsko-mazurskiego i obwodu kaliningradzkiego już wcześniej realizowały wspólne projekty, ale były one znacznie tańsze.

W poniedziałek (5 listopada) Wasiński przedstawił projekt współpracy polskich i rosyjskich szpitali na IX Polsko-Rosyjskim Forum Turystycznym, które odbywa się w Lidzbarku Warmińskim. Zachęcał Rosjan do leczenia się w polskich szpitalach.

- Od 2006 r. prowadzimy monitoring liczby Rosjan leczących się w placówkach medycznych należących do samorządu województwa. Wtedy było do kilkadziesiąt osób rocznie, teraz dochodzimy do 200 osób - poinformował i dodał, że w polskich szpitalach Rosjanie korzystają zarówno z diagnostyki, jak i poddają się zabiegom.

Polacy korzystają zaś z usług rosyjskich sanatoriów. - Liczymy na to, że mały ruch graniczny jeszcze zwiększy liczbę pacjentów z Rosji w naszych szpitalach - powiedział Wasiński. W forum uczestniczyło blisko 70 rosyjskich touroperatorów.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum